EDPR: niższa produkcja energii wiatrowej, ale wyższe ceny

EDPR: niższa produkcja energii wiatrowej, ale wyższe ceny
EDPR

EDP Renewables (EDPR), jeden z największych producentów energii wiatrowej na świecie, w tym czołowy producent energii wiatrowej w Polsce, utrzymał wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Elektrownie wiatrowe portugalskiej grupy wyprodukowały mniej energii, za to EDPR uruchomił znaczący potencjał nowych wiatraków, a także sprzedawał energię po wyższych cenach.

EDPR podał, że jego przychody za pierwszy kwartał 2019 r. wyniosły 521 milionów euro, co jest wynikiem o 1 proc. gorszym niż odnotowany w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Na mniejszą sprzedaż – mimo uruchomienia znaczącego, nowego potencjału wytwórczego – miały wpłynąć przede wszystkim gorsze warunki wietrzności odnotowane na kluczowych rynkach, ale także zakończenie 10-letnich ulg podatkowych na rynku wiatrowym w USA.

REKLAMA

Skutki obydwu zjawisk miały zostać złagodzone dzięki zwiększonej mocy operacyjnej, wyższej średniej cenie sprzedaży oraz korzystnym różnicom kursowym.

Produkcja czystej energii elektrycznej przez elektrownie EDPR wyniosła w pierwszych trzech miesiącach br. 8,4 TWh i była niższa o 4 proc. r/r., co wynikało z mniejszego wykorzystania mocy – 34 proc. wobec 38 proc. w I kw. 2018 r.

Z drugiej strony średnia cena sprzedaży energii wzrosła o 3 proc. r/r, co było spowodowane odbiciem się cen w Europie Zachodniej, wyższymi cenami w USA i kursami walut.

Pozostałe przychody operacyjne wyniosły 25 mln euro i były o 13 mln euro wyższe w porównaniu do pierwszego kwartału 2018 r. Wzrost rok do roku firma ma zawdzięczać głównie dodatkowym przychodom  ze sprzedaży 80 proc. udziałów w portfelu aktywów w Ameryce Północnej o mocy 499 MW, na czym EDPR miał zarobić 10 mln euro. Sprzedaż nastąpiła w grudniu 2018 r., a jej skutki zmaterializowały się w I kw. 2019 r.

– Wynik operacyjny pokazuje, że firma osiąga cele rozwoju i znacząco przewyższa założenia budżetowe. EDPR już ma zapewnione ponad 40 proc. z zaplanowanych 7 GW nowych mocy na lata 2019-22. Obejmuje to nie tylko obiekty lądowe, ale także offshore, energię słoneczną i dywersyfikację geograficzną – komentuje João Manso Neto, szef EDPR.

EBITDA portugalskiej grupy wypracowana w I kwartale 2019 r. wyniosła 385 mln euro (+1 proc. r/r), a zysk EBIT osiągnął 233 mln euro w porównaniu do 252 mln euro w I kw. 2018 r.

Koszty finansowe netto wzrosły do 96 mln euro w porównaniu z 53 mln euro przed rokiem, co miało być efektem dodatkowych 15 mln euro zaksięgowanych w I kwartale 2018 r. ze względu na sprzedaż udziałów w projekcie offshore w Wielkiej Brytanii, 7 mln euro wynikających z zastosowania standardów sprawozdawczości finansowej MSSF 16 do nowych umów dzierżawy oraz wyższej średniej kwoty zadłużenia i odsetek ze względu na różną konfigurację walutową. 

Natomiast zysk netto EDPR wyniósł 61 mln euro w porównaniu z 94 mln euro w pierwszym kwartale 2018 r.

Zadłużenie netto EDPR w I kwartale 2019 r. wyniosło 3,615 mld euro, rosnąc o 556 mln euro w porównaniu z grudniem 2018 r.

Na koniec marca br. EDPR zarządzał globalnyi aktywami wiatrowymi o mocy 11,7 GW zlokalizowanymi w 11 krajach, z czego 11,3 GW ma charakter w pełni skonsolidowany, a 371 MW obejmuje udziały w kapitale.

REKLAMA

W ciągu ostatniego roku portfel EDPR zwiększył się o 703 MW, w tym 318 MW w Ameryce Płn., 249 MW w Europie i 137 MW w Brazylii.

Natomiast w pierwszym kwartale 2019 r. EDPR wybudował 62 MW w Europie, w tym 47 MW w Portugalii i 15 MW we Francji. Rozpoczęto także modernizację farmy wiatrowej o mocy 24 MW w północnej Hiszpanii, co dało dodatkowe 38 MW w roku bieżącym. Według stanu na koniec marca EDPR posiadał ponadto 684 MW mocy w budowie.

W 2018 roku EDPR odnotował łączne przychody w wysokości 1 697 mln EUR (-7 proc. r./r.). Do najważniejszych, wymienionych przez firmę czynników kształtujących poziom przychodów należały: wzrost produkcji (+3 proc. r./r. oraz +38 mln EUR r./r.), niższa średnia cena sprzedaży (-9 proc. r./r. oraz -71 mln EUR r./r.), niekorzystny wpływ różnic kursowych (-46 mln EUR r./r.) oraz zaplanowane wygaśnięcia specjalnych instrumentów podatkowych w postaci 10-letnich ulg podatkowych w USA (-51 mln EUR).

Wypracowana w ubiegłym roku EBITDA portugalskiej grupy osiągnęła poziom 1 300 mln EUR (-5 proc. rok do roku). Mimo niższych przychodów i gorszego wyniku EBITDA, spółka osiągnęła w ubiegłym roku wyższy zysk netto w wysokości 313 mln euro, co oznacza wzrost o 14 mln euro w porównaniu do zysku netto za rok 2017.

Ostatnio portugalski koncern poinformował, że sprzeda większościowe udziały, które posiadał w farmach wiatrowych zlokalizowanych w kilku europejskich krajach, w tym 388 MW we Francji, 348 MW w Hiszpanii, 191 MW w Portugalii oraz 71 MW w Belgii. Razem chodzi o aktywa o łącznej mocy 997 MW, w których EDPR posiadał z reguły po 51 proc. udziałów. Na transakcji EDPR ma zarobić około 800 mln euro.

EDPR należy do najaktywniejszych inwestorów w dotychczasowej historii polskiego rynku wiatrowego. Portfolio portugalskiej grupy w Polsce obecnie wynosi 418 MW. Inwestor eksploatuje w naszym kraju siedem lądowych farm wiatrowych, z których energia jest rozliczana w systemie zielonych certyfikatów.

Mniejszościowym udziałowcem w polskich aktywach wiatrowych EDPR jest chiński koncern China Three Gorges (CTG).

W listopadzie ub.r. wywodzący się z Portugalii koncern zabezpieczył 15-letnie wsparcie dla nowego projektu o mocy 38 MW dzięki wygranej w aukcji dla farm wiatrowych. Inwestycja zostanie zrealizowana do 2020 r. na terenie gminy Korsze, w północno-wschodniej części Polski.

W 2018 roku farmy wiatrowe EDPR w Polsce wyprodukowały w sumie 919 GWh energii elektrycznej, czyli o 16 proc. mniej niż w roku 2017 (1093 GWh). W ubiegłym roku polskie wiatraki EDPR pracowały ze średnim współczynnikiem obciążenia 25 proc. wobec 30 proc. rok wcześniej.

Mimo odnotowanego w ubiegłym roku wzrostu cen energii elektrycznej oraz zielonych certyfikatów polski oddział EDPR miał w ubiegłym roku stratę.

Wynik polskiego oddziału EDPR za 2018 rok (przed opodatkowaniem) miał wynieść -7 mln euro (ujemny wynik, na poziomie -1 mln euro, portugalska firma zanotowała jeszcze tylko w Rumunii).  

Jak tłumaczył polski oddział EDPR w odpowiedzi na pytania wysłane przez portal Gramwzielone.pl, na negatywny wynik miały wpływ „odpisy aktualizacyjne projektów jak również odpis wartości inwestycji w spółkach, których realizacja w świetle obowiązujących regulacji lokalizacyjnych nie była możliwa”.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.