Nowa turbina Vestasa pod lokalizacje z restrykcjami wysokościowymi

Nowa turbina Vestasa pod lokalizacje z restrykcjami wysokościowymi
Vestas

Duński producent Vestas wprowadzi na rynek nową turbinę o mocy 3 MW. Obecnie taka moc może nie robić już wrażenia, jednak zwraca uwagę wyjątkowa długość średnicy łopat wirnika w porównaniu do przyjętej mocy i wysokości wieży. Takie rozwiązanie ma umożliwić zwiększenie uzysków energii w miejscach, w których stawianie wyższych, efektywniejszych wiatraków ograniczają choćby bardziej restrykcyjne regulacje wysokościowe.

Ostatnio producenci lądowych elektrowni wiatrowych budują swoją konkurencyjność, wprowadzając na rynek turbiny o coraz większej mocy, co ma się przekładać na niższy koszt produkcji energii. Jednocześnie optymalizują swoją ofertę w zakresie turbin o mniejszej mocy, poprawiając ich efektywność.

Przykładem takiego podejścia jest największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych Vestas, który w styczniu br. zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży wykonanej na nowej platformie EnVentus turbiny o mocy 5,6 MW i średnicy łopat wirnika rzędu nawet 162 metrów.

REKLAMA

Teraz Vestas zapowiada wprowadzenie na rynek nowej elektrowni wiatrowej, bazującej również na platformie EnVentus, o mniejszej mocy 3 MW, która będzie się charakteryzować lepszym stosunkiem średnicy łopat wirnika (138 metrów) do nominalnej mocy, a ponadto nowa elektrownia ma dysponować największą na rynku wiatrowym powierzchnią zataczaną przez łopaty (14,9 tys. m2) w stosunku do wysokości całej turbiny (83 lub 96 metrów), co ma się przekładać na wyższe uzyski energii w porównaniu do turbin o mocy 3 MW z krótszymi łopatami.

Jak podaje Vestas, ta cecha jest kluczowa dla inwestorów budujących farmy wiatrowe choćby w USA, gdzie znaczenie może mieć kryterium maksymalnej wysokości rzędu 500 stóp, czyli 152,4 m.

Nowa turbina ma ponadto charakteryzować się niskim poziomem hałasu, co – jak dodaje duński producent – może mieć z kolei kluczowe znaczenie w takich lokalizacjach jak Francja.

Uruchomienie prototypu turbiny V138-3.0 MW ma nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku, a jej wprowadzenie na rynek, po uzyskaniu niezbędnych atestów, zaplanowano na pierwsze miesiące 2021 r.

Spadek marży na początku 2019 r.

REKLAMA

W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku Vestas wypracował przychody rzędu 1,73 mld euro, co oznacza 2-procentowy wzrost w stosunku do wyniku za I kwartał 2018 r.

Jednak zysk w ujęciu EBIT spadł do 43 mln euro w porównaniu do 83 mln euro przed rokiem, a marża EBIT wyniosła 2,5 proc. w porównaniu do 7,4 proc. odnotowanej na początku 2018 r.

W pierwszym kwartale br. Vestas przyjął bezwarunkowe zamówienia na elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 3004 MW, co oznacza wzrost o 84 proc. rok do roku.

Wartość zamówień na turbiny Vestasa na koniec marca br. wynosiła 13,3 mld euro, a ponadto Duńczycy mieli zabezpieczone kontrakty serwisowe o łącznej wartości 15 mld euro, co razem dało najwyższy w historii duńskiej firmy poziom 28,3 mld euro – o 6,7 mld euro wyższy w porównaniu do końca I kwartału w 2018 r.

W zakresie umów serwisowych Vestas utrzymuje dużo wyższą marżę EBIT, która w pierwszym kwartale wyniosła 26,4 proc.

Na cały 2019 rok Vestas prognozuje przychody na poziomie 10,75-12,25 mld euro przy marży EBIT rzędu 8-10 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.