Pierwsza taka umowa na energię z morskich wiatraków

Pierwsza taka umowa na energię z morskich wiatraków
Siemens Gamesa Renewable Energy

Firmy technologiczne stają przed wyzwaniem, jakim jest redukcja ich śladu węglowego powstającego w dużej mierze na skutek zużycia energii przez ich serwery. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się komercyjne umowy na zakup energii odnawialnej, które umożliwiają zmniejszanie śladu CO2, a do tego stabilizowanie kosztów energii nawet na kilkanaście lat jak w przypadku umowy podpisanej właśnie przez Microsoft.

W ramach korporacyjnej umowy na zakup energii (Corporate Power Purchase Agreement, CPPA) Microsoft zabezpieczy na okres 15 lat dostawy energii, którą wyprodukują elektrownie wiatrowe mające powstać u wybrzeży Holandii.

Chodzi o projekt Borssele III/IV o docelowej mocy 731,5 MW, którego właścicielem jest holenderski koncern energetyczny Eneco.

REKLAMA

Microcoft kupi energię z części tej farmy wiatrowej o mocy 90 MW. Dostawy mają się rozpocząć w roku 2022.

Dla Microsoftu jest to już druga umowa na zakup energii wiatrowej w Holandii podpisana w ciągu roku. W obu umowach amerykański koncern zabezpieczy dostawy energii z wiatraków o łącznej mocy 270 MW.

Holenderski koncern Eneco, który będzie produkować energię dla Microsoftu, należy do grona europejskich liderów na rynku korporacyjnych umów na czystą energię. W swoim portfelu Eneco ma już kilkanaście umów na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy ponad 1,5 GW.

Wcześniej energię z morskiej farmy wiatrowej Borssele III/IV zakontraktował m.in. operator lotnisk pasażerskich w Holandii – firma Royal Schiphol Group.

Budowa farmy wiatrowej Borssele III/IV to efekt aukcji przeprowadzonej przez holenderskie władze w 2016 r. W tamtej aukcji konsorcjum firm z udziałem Eneco zaoferowało cenę  na poziomie 54,5 EUR/MWh.

REKLAMA

Pierwszą holenderską aukcję dla offshore, w której przyznano prawo do budowy elektrowni wiatrowych w strefach Borssele I i II, wygrał w lipcu 2016 r. duński koncern energetyczny Orsted, proponując cenę za energię na poziomie 72,7 EUR/MWh.

Z kolei w trzeciej aukcji przeprowadzonej w ubiegłym roku (wygrał ją Vattefall) oraz czwartej, która odbyła się pod koniec pierwszego kwartału br., holenderskie władze nie zapewniły gwarancji odkupu energii, gwarantując jednak, że koszty przyłączenia morskich wiatraków poniesie krajowy operator sieci przesyłowej TenneT.

Farmy wiatrowe Hollandse Kust Zuid 1 i 2, które dzięki ubiegłorocznej aukcji u wybrzeży Holandii postawi Vattenfall, mają wejść w fazę operacyjną w latach 2021-22. Zajmą powierzchnię 356 km2 i będą oddalone od holenderskiego wybrzeża o ponad 20 km.

Na farmach wiatrowych Hollandse Kust Zuid 1 i 2 staną największe na świecie elektrownie wiatrowe o jednostkowej mocy 10 MW, które ma dostarczyć największy na świecie producent morskich wiatraków Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE).

W ramach kolejnej aukcji, w której oferty inwestorów były przyjmowane w pierwszym kwartale br., holenderskie władze mają zaoferować możliwość budowy wiatraków o łącznej mocy około 700 MW w strefach określonych jako Hollandse Kust 3 i 4.

W przypadku wygrania tegorocznej aukcji Vattenfall, który jest w gronie potencjalnych inwestorów, zapowiedział, że zbuduje dużą instalację, w której nadwyżki energii elektrycznej z morskich wiatraków będą przerabiane na wodór mogący mieć zastosowanie w transporcie czy ciepłownictwie. Takie rozwiązanie ma dodatkowo ustabilizować przychody z produkcji energii z morskich wiatraków w sytuacji braku rządowych gwarancji sprzedaży energii po stałej cenie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.