Największe na świecie wiatraki będą produkowane w Chinach

General Electric zapowiedział uruchomienie w Państwie Środka produkcji ogromnych elektrowni wiatrowych o nienotowanej dotąd mocy. To sygnał, że przemysł wiatrowy zwraca coraz większą uwagę na niemający dotąd większego znaczenia rynek morskiej energetyki wiatrowej w Azji.
Amerykański producent podał, że wybuduje fabrykę morskich elektrowni wiatrowych w chińskim mieście Jieyang w prowincji Guangzhou, z której będzie obsługiwać azjatyckie inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej.
W fabryce w Jieyang mają powstawać elektrownie wiatrowe o rekordowej mocy 12 MW, a uruchomienie produkcji największych na świecie wiatraków, model Heliade-X, w Chinach ma ruszyć w drugiej połowie 2021 r.
Model GE Heliade-X o mocy 12 MW ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla „typowej” lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.
Póki co GE pracuje nad prototypem wielkiej elektrowni wiatrowej w swojej francuskiej fabryce w Saint-Nazaire we Francji. Łopaty o rekordowej długości 107 metrów powstają natomiast w innej francuskiej fabryce w Cherbourg. Więcej na ten temat: Najdłuższa łopata wiatrowa na rynku. Jej budowę nadzorował Polak.
Chińczycy wcześniej skupiali się na inwestycjach w energetykę wiatrową na lądzie. Teraz jednak zaczynają coraz mocniej wychodzić z wiatrakami na morze. Boom w chińskim offshore może nastąpić za kilka lat, a wówczas na rynku powinny już być dostępne znacznie większe turbiny, dzięki którym możliwe stanie się obniżenie kosztu produkcji energii wiatrowej na morzu.
Zresztą z fabryki w Chinach GE będzie mogło obsłużyć także inne azjatyckie rynki, które poważnie myślą o inwestycjach w morski wiatr. Wśród nich na razie liderem jest Tajwan, gdzie pierwsze inwestycje w offshore są już na zaawansowanym etapie i gdzie jak na razie beneficjentem tych inwestycji wśród producentów turbin jest głównie Siemens Gamesa Rebewable Energy.
W ubiegłym miesiącu SGRE informował o kontrakcie na dostawę mających pracować w środowisku 60 Hz turbin o jednostkowej mocy 8 MW dla projektu realizowanego na Tajwanie przez duński Orsted, który postawi morską farmę wiatrową o mocy aż 900 MW.
Miesiąc wcześniej Siemens zdobył natomiast zamówienie na turbiny o takiej samej mocy dla projektu morskiej farmy wiatrowej o potencjale 640 MW, którą u wybrzeży Tajwanu postawi niemiecki deweloper wpd.
SGRE również szykuje nową generację morskich turbin, których nominalna moc ma być jednak niższa od mocy Heliade-X i sięgnie 10 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.