Nowe prawo dla morskich wiatraków. Na jakim jest etapie?

Jeśli Ministerstwo Energii dotrzymałoby słowa jeśli chodzi o ubiegłoroczne deklaracje dla temat nowego prawa dla morskiej energetyki wiatrowej, projekt odpowiedniej ustawy inwestorzy powinni zobaczyć już na początku tego roku. Tymczasem obecnie resort energii nad regulacjami dla offshore ma nadal prowadzić „prace koncepcyjne”.
Polska Agencja Prasowa pisze dzisiaj o udzielonej przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego odpowiedzi na interpelację posła Pawła Pudłowskiego ws. postępów w pracach nad regulacjami dla morskiej energetyki wiatrowej.
W odpowiedzi datowanej na dzień 10 czerwca br. Ministerstwo Energii informuje, że rozpoczęło „prace koncepcyjne nad nowymi rozwiązaniami prawnymi z obszaru funkcjonowania inwestycji OZE na Bałtyku, pozwalającymi na rozwój w Polsce sektora morskiej energetyki wiatrowej”.
– Prowadzone prace analityczne w Ministerstwie Energii, dotyczące wykorzystania potencjału morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, pozwolą z chwilą ich zakończenia na przygotowanie projektu ustawy o morskiej energetyce wiatrowej, który jako projekt rządowy, będzie przedmiotem dalszych prac legislacyjnych, w tym konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych – czytamy w odpowiedzi na interpelację ws. offshore.
Ministerstwo zaznacza, że w tym kontekście prowadzi „ze wszystkimi środowiskami OZE, w tym w szczególności z przedstawicielami rządów m.in. Wielkiej Brytanii oraz Danii, szerokie konsultacje, których celem jest w pierwszej kolejności poznanie uwarunkowań prawnych dotyczących tego segmentu gospodarki, jakim jest sektor morskiej energetyki wiatrowej, a także poznanie najlepszych praktyk oraz najbardziej optymalnych warunków rozwoju tego sektora energetyki odnawialnej”.
Resort energii dodaje, że „działania prowadzone w formule szerokich konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami sprzyjają transparentności, a tym samym dają inwestorom możliwość udziału w tworzeniu ram prawnych dla tak kluczowego dla gospodarki obszaru”.
Jak czytamy w odpowiedzi udzielonej przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, intencją Ministerstwa Energii jest stworzenie „takich ram prawnych, które w perspektywie wieloletniej pozwolą działać wszystkim zainteresowanym rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej podmiotom, w tym także tym podmiotom, które będą odpowiedzialne za dostarczanie komponentów do budowy wiatraków na morzu (tzw. local contetnt)”.
Ministerstwo zaznacza, powołując się na projekt „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.”, że morska energetyka wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego Polski już w 2027 r. a do 2040 r. na morzu może być zainstalowanych nawet ok. 10,3 GW mocy wiatrowych, co przełoży się na produkcję ok. 41 TWh energii elektrycznej.
ME zakłada, że pierwsza morska farma wiatrowa zostanie włączona do bilansu elektroenergetycznego dopiero po 2025 r., zaznaczając, że „kluczowym dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej będzie możliwość bilansowania morskich farm wiatrowych w Krajowym Systemie Elektroenergetyczny”.
Link do odpowiedzi na interpelację nr K8INT31285.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.