Tak spadnie koszt inwestycji w morskie farmy wiatrowe

Tak spadnie koszt inwestycji w morskie farmy wiatrowe
Vattenfall

Energia z farm wiatrowych na morzu w ostatnich latach potaniała i nadal będzie tanieć najbardziej na rynkach, które mają już doświadczenie w inwestycjach w offshore. Jak bardzo spadnie koszt morskiej energetyki wiatrowej?

Dalszy spadek kosztów inwestycyjnych w morskiej energetyce wiatrowej powinien wynikać przede wszystkim z wprowadzania na rynek coraz większych turbin. O ile obecnie największe instalowane na morzu turbiny osiągają moc 7-9 MW, to wkrótce standardem powinny stać się turbiny o mocy wynoszącej ponad 10 MW.

Za kilka lat turbinę o mocy 12 MW ma wprowadzić do sprzedaży General Electric. Inni czołowi producenci na razie pracują nad morskimi turbinami o mocy 10 MW.

REKLAMA

Przy tym należy brać pod uwagę, że o kosztach inwestycyjnych decydują w przypadku offshore także odległość od brzegu oraz głębokości, na jakich są instalowane wiatraki. W końcu w poszczególnych krajach różnie wygląda sprawa ponoszenia przez inwestorów kosztów budowy infrastruktury przyłączeniowej. 

W najnowszej analizie kosztów produkcji energii z morskich farm wiatrowych brytyjska firma konsultingowa GlobalData podkreśla, że najwyraźniejszy spadek kosztów w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) powinien wystąpić na rynkach, które mają już na koncie zrealizowane inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej.

Europejskim i globalnym liderem w inwestycjach w morskiej energetyce wiatrowej jest Wielka Brytania. GlobalData podaje, że przeciętny koszt inwestycji w morskie farmy wiatrowe na rynku brytyjskim wynosił w ubiegłym roku 5,152 tys. dolarów na instalowany kW, a do roku 2025 spadnie do 4,787 tys. USD/kW.

Z kolei na drugim największym rynku morskiej energetyki wiatrowej w Europie, w Niemczech, CAPEX inwestycji w morskie wiatraki miał wynosić w ubiegłym roku średnio 4,268 tys. USD/kW i powinien spaść do 2025 r. do 3,989 tys. USD/kW.

Najwyrażniejszy spadek kosztów offshore ma zanotować rynek holenderski – z 5,7 tys. USD/kW do 4,25 tys. USD w połowie przyszłej dekady.

REKLAMA

GlobalData wskazuje przy tym na wzrost popularności aukcji, w których inwestorom chcącym budować morskie farmy wiatrowe nie są gwarantowane ceny za energię.

Pierwszą aukcję, w której inwestorzy zgodzili się na brak gwarancji jeśli chodzi o cenę energii, zostały przeprowadzono w Niemczech. Jednak pierwsze farmy wiatrowe bez subsydiów i gwarantowanej ceny energii powinny powstać u wybrzeży Holandii.

– W przyszłości możemy oczekiwać większej ilości deweloperów wchodzących w mechanizm bez subsydiów. Na przykład Holendrzy zainspirowali się podobnymi aukcjami w Niemczech przeprowadzonymi w kwietniu 2017 roku. Jednak obie aukcje to różny terminarz. W przypadku Niemiec inwestorzy mają czas na uruchomienie generacji do 2024 r., a deweloperzy w Holandii muszą rozpocząć produkcję energii dwa lata wcześniej – zauważa Mohit Prasad z GlobalData.

Wcześniej w tym roku analizę kosztów inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej przedstawili analitycy Bloomberg New Energy Finance.

BNEF podaje, że średni koszt produkcji energii w ujęciu LCOE dla morskiej energetyki wiatrowej, dla projektów, w przypadku których budowa rozpoczynała się na początku tego roku, zmniejszył się średnio o 24 proc. w porównaniu z inwestycjami w offshore uruchamianymi w pierwszej połowie 2018 r.

Do spadku kosztu produkcji energii wiatrowej na morzu – z około 220 USD/MWh pięć lat temu do poniżej 100 USD/MWh – miał przyczynić się postęp w rozwoju technologii, skutkujący wprowadzaniem na rynek turbin o coraz większej mocy, ale także rosnąca konkurencja między deweloperami zmuszonymi do oferowania jak najniższych cen za energię w aukcjach dla offshore.

Dla porównania, według BNEF, koszt produkcji energii dla rozpoczynanych na początku tego roku inwestycji w lądowe wiatraki miał spaść o 10 proc., do średniego poziomu 50 USD/MWh. Natomiast przeciętny koszt energii z elektrowni fotowoltaicznych zmniejszył się o 18 proc. do poziomu 57 USD/MWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.