Energia wiatrowa za mniej niż 20 dolarów/MWh

Energia wiatrowa za mniej niż 20 dolarów/MWh
Fot. Danish Wind Industry Association, flickr cc

Francusko-arabskie konsorcjum zbuduje w Arabii Saudyjskiej farmę wiatrową, która ma produkować energię po najniższym koszcie w dotychczasowej historii energetyki wiatrowej.

Francuski koncern energetyczny EDF, posiadający w tej inwestycji 51 proc. udziałów, a także arabski fundusz Masdar  (49 proc.) postawią w Arabii Saudyjskiej farmę wiatrową Dumat Al Jandal o mocy 415 MW.

Będzie to pierwsza w tym kraju inwestycja w energetyce wiatrowej, będąca efektem aukcji przeprowadzonej w 2017 roku, w której EDF i Masdar miały zagwarantować sobie sprzedaż energii po wyjątkowo niskiej cenie 21,3 USD/MWh. Zwycięzcę potwierdzono w styczniu br.

REKLAMA

Teraz obie firmy ogłosiły domknięcie finansowania dla tego projektu, informując, że w międzyczasie udało się obniżyć prognozowany, uśredniony koszt wytwarzania energii (Levelized Cost of Electricity, LCOE) do 19,9 USD/MWh – co według EDF ma być światowym rekordem.

To poziom przynajmniej około 2-krotnie niższy niż osiągany choćby w aukcjach dla lądowej energetyki wiatrowej w Europie.

Jak wynika z ostatniej analizy kosztów inwestycji wiatrowych, której wyniki przedstawił Bloomberg New Energy Finance, koszt produkcji energii dla rozpoczynanych na początku tego roku inwestycji w lądowe wiatraki na świecie miał spaść do średniego poziomu około 50 USD/MWh.

REKLAMA

Wiadomo, że elektrownie wiatrowe dla projektu Dumat Al Jandal dostarczy duński Vestas. Wykorzystane zostaną turbiny o mocy jednostkowej 4,2 MW i średnicy łopat wirnika 150 metrów. Dodatkowo Duńczycy zdobyli 20-letni kontrakt serwisowy.

Uruchomienie produkcji energii ma nastąpić w pierwszych miesiącach 2022 r. i będzie to wówczas największa farma wiatrowa na Bliskim Wschodzie.

Energia będzie sprzedawana na podstawie zawartej na 20 lat umowy PPA. Odbiorcą będzie państwowy, saudyjski koncern energetyczny Saudi Power Procurement Company (SPPC).

Arabia Saudyjska chce zwiększyć swój potencjał wiatrowy do 7 GW w ciągu pięciu lat, a następnie do 16 GW do roku 2030.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o