Wielka transakcja na rynku offshore. Za 1,6 mld funtów

Hiszpańska Iberdrola sprzedała udziały w projekcie morskiej farmy wiatrowej East Anglia One, która jest jedną z największych inwestycji na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej.
Wywodzący się z Hiszpanii koncern energetyczny poinformował o sprzedaży 40 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej East Anglia One grupie Green Investment Group (GIG), która należy do australijskiego funduszu Macquarie.
Cała inwestycja została wyceniona w wyniku transakcji na 4,1 mld funtów (ok. 4,31 mld euro), a na sprzedaży udziałów Iberdrola ma zarobić 1,63 mld funtów (ok. 1,75 mld euro). Płatność ma nastąpić już po uruchomieniu farmy wiatrowej, które zaplanowano na przyszły rok.
Farma wiatrowa East Anglia One powstanie w brytyjskiej części Morza Północnego i osiągnie moc 714 MW. Powinna to być wówczas druga największa na świecie morska farma wiatrowa.
Większą moc, wynoszącą 1,2 GW, będzie mieć uruchamiana obecnie przez duński Orsted również w brytyjskiej części Morza Północnego farma wiatrowa Hornsea One.
Póki co największa na świecie jest znajdująca się u wybrzeży Wielkiej Brytanii farma wiatrowa Walney Extension o mocy 659 MW.
Dla Iberdroli będzie to już kolejna ogromna morska farma wiatrowa, w której budowę zaangażował się hiszpański koncern. Hiszpanie mają już na koncie uruchomienie jeszcze w 2014 roku morskiej farmy wiatrowej Duddon Sands (389 MW) u wybrzeży Wielkiej Brytanii, a także wybudowali ostatnio swoją pierwszą farmę wiatrową w niemieckiej części Morza Północnego. Moc bałtyckiej farmy wiatrowej Wikinger wynosi 350 MW, a jej budowa miała kosztować 1,4 mld euro.
W trakcie budowy są kolejne wiatraki Iberdroli w niemieckiej części Bałtyku. Realizowane dzięki wygranej aukcji projekty Baltic Eagle oraz Wikinger Sud będą liczyć razem 486 MW.
Swoją największą farmę wiatrową Iberdrola ma postawić u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Moc projektu Vineyard Wind realizowanego u wybrzeży Massachusetts ma wynieść aż 800 MW.
Ponadto Hiszpanie zaangażowali się w budowę pierwszych morskich wiatraków u wybrzeży Francji. W ramach projektu Saint Brieuc do 2022 r. powstanie farma wiatrowa o mocy 496 MW.
Całkowity potencjał offshore w hiszpańskiej grupie energetycznej ma wówczas sięgać 2 GW, a później planowanej jest uruchomienie kolejnego gigawata.
Iberdrola to już teraz jeden z największych na świecie producentów energii odnawialnej, a w latach 2018-2022 ma wydać na inwestycje w OZE w sumie 13,26 mld euro z całkowitego budżetu inwestycyjnego, który ma sięgnąć 34 mld euro.
Dla Green Investment Group zakup udziałów w East Anglia One to kolejna duża inwestycja na europejskim rynku wiatrowym.
GIG jest właścicielem m.in. projektu jednej z największych w Europie lądowych farm wiatrowych, o mocy 235 MW, która ma powstać w środkowej Szwecji i która ma produkować w skali roku 0,8 TWh energii elektrycznej.
Fundusz jest też właścicielem portfela projektów magazynów energii o mocy 63 MW i pojemności 340 MWh, które będą wspomagać pracę sieci energetycznej w Kalifornii.
Grupa powstała po przejęciu w 2017 roku przez fundusz Macquarie utworzonego w 2012 roku przez brytyjski rząd „zielonego” banku Green Investment Bank, który miał finansować inwestycje w brytyjskiej energetyce.
Od 2010 roku Macquarie i GIG zainwestowały lub zorganizowały finansowanie warte w sumie ponad 15 mld funtów w zakresie inwestycji w ponad 200 projektów OZE w 20 krajach, budując portfolio projektów o mocy ponad 7 GW (nie wliczając ostatniej transakcji dotyczącej East Anglia One).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.