Powstaną kolejne farmy wiatrowe bez dopłat

Energetyka wiatrowa w Europie zaczyna rozwijać się bez rządowego wsparcia. Tylko w ostatnich dniach producenci elektrowni wiatrowych poinformowali o zdobyciu zamówień na dostawę turbin dla trzech farm wiatrowych, które będą funkcjonować bez jakichkolwiek dopłat.
O pozyskaniu zamówień na dostawę turbin dla dwóch projektów wiatrowych, które zostaną zrealizowane bez jakiegokolwiek dofinansowania czy gwarancji sprzedaży energii, poinformował duński producent elektrowni wiatrowych Vestas.
W obu przypadkach chodzi o inwestycje realizowane w Finlandii przez lokalnego dewelopera OX2 wspieranego przez brytyjski fundusz Infracapital.
Na obie farmy wiatrowe złożą się elektrownie wiatrowe Vestasa o jednostkowej mocy 4,2 MW i średnicy łopat wirnika 150 metrów. Łączna moc wiatraków zamówionych przez OX2 wyniesie 60 MW.
Dostawa turbin dla projektów realizowanych w zachodniej Finlandii, w lokalizacjach Kröpuln i Storbacken, przewidziana jest na drugi kwartał 2021 r., a produkcja energii ma się rozpocząć w kolejnym kwartale.
OX2 informował przed rokiem, że zbuduje w Finlandii ponadto farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 100 MW, w przypadku których wytwarzana energia nie będzie podlegać jakimkolwiek subsydiom czy rządowym gwarancjom sprzedaży energii. Za finansowanie tych inwestycji odpowiada Ikea, która po uruchomieniu generacji stanie się również ich właścicielem.
Chodzi o cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 107,4 MW, które po uruchomieniu w roku 2020 mają produkować w sumie około 360 GWh energii elektrycznej rocznie. W tych projektach zostaną wykorzystane turbiny niemieckiego producenta Nordex o jednostkowej mocy 4-4,5 MW, instalowane na wieżach wysokich aż na 200-230 metrów.
Nie tylko Skandynawia
Nordex poinformował w ubiegłym tygodniu o zdobyciu kolejnego zamówienia na elektrownie wiatrowe dla inwestycji prowadzonej bez jakichkolwiek dopłat. Tym razem chodzi o projekt w Szkocji, który zostanie zrealizowany przez lokalnego dewelopera Muirhall Energy w pobliżu miejscowości Lockerbie.
Na farmę wiatrową złoży się dziesięć turbin o jednostkowej mocy 4,8 MW i średniej długości łopat wirnika 133 metry. Turbiny zostaną zainstalowane na wieżach o wysokości 110 metrów.
Po uruchomieniu produkcji energii w roku 2020 farma wiatrowa koło Lockerbie ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 45 tys. gospodarstw domowych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.