DNB chce finansować wiatraki, także w ramach PPA

DNB chce finansować wiatraki, także w ramach PPA
Vestas

DNB Bank Polska deklaruje zainteresowanie udzielaniem kredytów nie tylko na projekty wiatrowe w systemie aukcyjnym, ale także na projekty posiadające rynkowe umowy na sprzedaż energii. DNB potwierdził zaangażowanie w sektor wiatrowy, przystępując do opracowanego przez PSEW tzw. Kodeksu Dobrych Praktyk.

DNB Bank Polska posiada spore doświadczenie w zakresie finansowania inwestycji w energetyce wiatrowej.

Bank ma na swoim koncie w sumie zrealizowanych około 60 projektów wiatrowych na całym świecie. Uczestniczy obecnie w finansowaniu pięciu farm wiatrowych w Polsce oraz jest głównym bankiem komercyjnym w projekcie Potęgowo, który zaowocuje budową największej farmy wiatrowej w naszym kraju, o mocy aż 219,5 MW.

REKLAMA

DNB Bank Polska sygnalizuje teraz zainteresowanie finansowaniem kolejnych farm wiatrowych w naszym kraju.

Bank podkreśla w tym kontekście, że w obecnej sytuacji rynkowej sektor bankowy dysponuje dużą płynnością finansową i jest otwarty na finansowanie nowych inwestycji.

DNB podkreśla zainteresowanie finansowaniem projektów o horyzoncie inwestycyjnym sięgającym kilkunastu lat.

REKLAMA

– Banki oczekują, że projekty te będą generowały stabilne przychody oraz że ich otoczenie regulacyjne nie ulegnie znaczącym zmianom. W tym kontekście zdecydowanie preferowane są te inwestycje, które uzyskały bądź planują uzyskać wsparcie z systemu aukcyjnego lub też w formie długoterminowego kontraktu na sprzedaż energii (PPA) – czytamy w komunikacie banku.

DNB Bank Polska przystąpił do opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej tzw. Kodeksu Dobrych Praktyk. Dokument zawiera szereg zaleceń dla inwestorów w zakresie budowy farm wiatrowych w zgodzie z wytycznymi ekologicznymi i społecznymi.

W Kodeksie Dobrych Praktyk podkreślono, że wyznaczanie miejsca na inwestycje powinno być poprzedzone szeregiem analiz. Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i przy uwzględnieniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określa się, w jakim stopniu inwestycja wpłynie na krajobraz i jakie będzie miała oddziaływanie na mieszkańców np. pod względem akustycznym.

Autorzy Kodeksu podkreślają, że wiatraki nigdy nie są stawiane na trasie ptasich wędrówek, zatem – wbrew obiegowej opinii – nie przyczyniają się do ich depopulacji.

Inwestycje w energię odnawialną są częścią naszej strategii. DNB Bank Polska uczestniczy w projektach, które przyczyniają się nie tylko do wzrostu gospodarczego, ale także do ochrony środowiska. Bardzo istotny jest również element budowania wartości dla lokalnych społeczności. Kodeks, do którego przystąpiliśmy, uwzględnia wszystkie te aspekty. Mamy nadzieję, że przedsiębiorcy inwestujący w OZE będą uwzględniać zawarte w nim wytyczne – komentuje Marcin Prusak, członek zarządu DNB Bank Polska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.