Czołowi producenci wiatraków szykują duże zwolnienia

Czołowi producenci wiatraków szykują duże zwolnienia
Siemens Gamesa Renewable Energy

Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych oraz największy producent morskich wiatraków Vestas i Siemens Gamesa niemal w tym samym czasie zapowiedziały zwolnienie w sumie niemal 1,2 tys. pracowników.

Kilka dni temu duński Vestas potwierdził, że zwolni w sumie 590 osób w swoich oddziałach w Danii i Niemczech. Ta decyzja ma uderzyć głównie w personel fabryki łopat wiatrowych w Lauchhammer w Niemczech. Liczba zatrudnionych zmniejszy się tam o połowę, pracę straci 500 osób. Dodatkowo Vestas zwolni 90 osób w zakładzie w Lem w Danii.

Zwolnienia planowane przez Vestasa można połączyć ze spowolnieniem inwestycji w lądowej energetyce wiatrowej w Europie, które wynika głównie z malejącej liczby projektów realizowanych na największym europejskim rynku wiatrowym, czyli w Niemczech.

REKLAMA

Zatrudniający na całym świecie około 24,5 tys. pracowników duński koncern, który w skali globalnej bynajmniej nie narzeka na brak zamówień, podkreśla, że musi skupiać się na regionach, które generują najwięcej zamówień.

Vestas zapowiada ograniczenie produkcji łopat do turbin klasy V136 i skupienie się na produkcji do turbin o średnicy łopat wirnika 117 i 150 metrów. Vestas podkreśla, że będzie produkować nadal w Europie łopaty do turbin o mocy 2 MW i 4 MW, a także skupi się na produkcji łopat do nowej platformy EnVentus.

Nowa turbina EnVentus o jednostkowej mocy 5,6 MW w dwóch wariantach – ze średnicą wirnika 150 metrów lub 162 metry – ma produkować nawet o 30 proc. więcej energii w porównaniu do modelu turbiny Vestas charakteryzującego się dotąd największą mocą.

W zakładzie w Lauchhammer Vestas ma nadal produkować łopaty do turbin V117 oraz w ograniczonym zakresie do turbin V136, natomiast w zakładzie w Lem ma zakończyć produkcję na potrzeby turbin V136.

Niemal w tym samym czasie zwolnienie 600 pracowników zapowiedział Siemens Gamesa Renewable Energy – największy na świecie producent morskich elektrowni wiatrowych i jeden z największych jeśli chodzi o lądowe turbiny.

Ostatnio Siemens Gamesa poinformował, że wobec malejących cen turbin w zakresie lądowej energetyki wiatrowej skupi się na produkcji turbin w wersji z przekładniami – w przeciwieństwie do morskich turbin, w których ma być nadal stosowana technologia tzw. direct drive.

REKLAMA

Zwolnienia mają dotknąć pracowników SGRE w fabryce turbin bezprzekładniowych w Brande oraz personel fabryki łopat w Aalborgu. Oba zakłady znajdują się w Danii.

Obecnie SGRE ma pracować nad wdrożeniem do produkcji swojej największej lądowej turbiny o mocy sięgającej 5,8 MW – w dwóch wariantach – ze średnicą wirnika 155 metrów lub 170 metrów (największą na rynku lądowych wiatraków).

W pierwszym przypadku nowa turbina ma produkować średnio o 20 proc. (przy średniej prędkości wiatru 8 m/s), a w drugim o 32 proc. więcej energii (przy 7 m/s) w porównaniu do dotychczasowej największej turbiny SGRE o mocy 4,5 MW i średnicy wirnika 145 metrów.

Pierwszy prototyp turbiny SG 5.8-155 ma zostać zainstalowany w połowie przyszłego roku, a uruchomienie produkcji zaplanowano na ostatni kwartał 2020 r.

Natomiast prototyp turbiny SG 5.8-170 ma zostać zainstalowany w trzecim kwartale 2020 r., a seryjna produkcja ma ruszyć na początku 2021 r.

W zakresie morskiej energetyki wiatrowej SGRE ma natomiast pracować nad następcą turbiny o mocy 8 MW. Moc nowej turbiny ma sięgać 10 MW.

WindEurope podawało kilka miesięcy temu, że budowa elektrowni wiatrowych na lądzie kosztuje w przeliczeniu na instalowany MW średnio około 1,4 mln euro w porównaniu do kosztu 2 mln euro w przypadku inwestycji wiatrowych podejmowanych w roku 2015.

W 2018 roku wartość podjętych inwestycji na europejskim rynku wiatrowym wyniosła 27 mld euro. W ubiegłym roku w Europie podjęto finalne decyzje inwestycyjne zakładające budowę farm wiatrowych o łącznej mocy 12,5 GW, z czego 4,2 GW dotyczy morskiej energetyki wiatrowej, która jednocześnie ma odpowiadać za 38,5 proc. wyliczonej przez WindEurope ubiegłorocznej wartości inwestycji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.