Energa wygrała aukcję z projektem farmy wiatrowej

Aukcję wygrała oferta złożona przez Energę na sprzedaż energii elektrycznej z farmy wiatrowej Przykona. Ta inwestycja jest już na zaawansowanym etapie realizacji, a zakończenie prac powinno nastąpić w kolejnym kwartale.
Ofertę złożyła spółka Energa Invest w oparciu o budowaną farmę wiatrową Przykona, która powstaje w powiecie tureckim na 250 ha obszarów zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów
Farmę wiatrową Przykona o łącznej mocy zainstalowanej 31,15 MW realizuje spółka Energa Invest na własnych nieruchomościach, począwszy od etapu przygotowania inwestycji poprzez projektowanie i obecnie etap budowy.
W skład inwestycji wejdzie 9 turbin wiatrowych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, w tym z liniami kablowymi SN, liniami światłowodowymi, drogami dojazdowymi, placami manewrowymi oraz stacją GPO.
Roczna produkcja energii elektrycznej szacowana jest na 83 GWh, a zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał br.
Po zakończeniu budowy farma wiatrowa Przykona, wraz z prawami wynikającymi z wygranej aukcji, zostanie przekazana spółce Energa OZE, specjalizującej się w eksploatacji jednostek wytwórczych OZE w grupie Energa.
W ramach aukcji Energa zakontraktowała sprzedaż 1 245 000 MWh energii z farmy wiatrowej Przykona na okres piętnastu lat. Spółka nie podaje jednak zaoferowanej ceny za energię.
Z informacji Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie ogłoszenia wyników przeprowadzonej w ubiegłym miesiącu Aukcji Zwykłej Nr AZ/6/2019 wynika, że minimalna cena, po jakiej została sprzedana energia wynosi 162,83 zł/MWh, a maksymalna cena sięga 233,29 zł/MWh.
Skutecznie złożone oferty w podziale na poszczególne lata kalendarzowe – do 2037 r. – łącznie opiewały na ponad 77,8 TWh energii elektrycznej, a wartość zakontraktowanej energii sięga 16,2 mld zł netto.
Farma wiatrowa Przykona dołączy do pięciu już zarządzanych przez Energę OZE farm wiatrowych. Ich łączna moc zainstalowana wynosi aktualnie 211 MW, a tylko w 2018 r. wygenerowały 385 GWh energii.
Obecnie moc zainstalowana we flocie wytwórczej Energi, bazującej na odnawialnych źródłach energii, wynosi 38 proc. i jest to największy udział procentowy wśród państwowych grup energetycznych.
Wcześniej przedstawiciele Energi sygnalizowali wystartowanie w ostatniej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej z dużym projektem fotowoltaicznym o mocy 20 MW, w koszyku, w którym oferta Energi musiała konkurować z dużymi farmami wiatrowymi.
W najnowszym komunikacie na temat efektów ostatniej aukcji Energa nie informuje jednak o tym, czy udało jej się zabezpieczyć dla tego projektu wsparcie w systemie aukcyjnym.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.