Francuzi wejdą do polskiego offshore dzięki współpracy z EDPR
Joint venture w zakresie inwestycji w morskie farmy wiatrowe, które utworzyli dwaj potentaci europejskiego rynku energetycznego – portugalski koncern EDPR i francuskie Engie – stało się faktem dzięki sfinalizowanej umowie. EDPR posiada prawa do budowy farm wiatrowych m.in. w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Nowe joint venture, w którym EDPR i Engie obejmą po 50 proc. udziałów, będzie wyłącznym podmiotem realizującym inwestycje w morskie farmy wiatrowe w ramach obu firm.
Zgodnie z ustaleniami EDPR i Engie połączą swoje aktywa i portfolia rozwijanych projektów w nowym podmiocie, zaczynając wspólną działalność od projektów o łącznej mocy 1,5 GW będącej w fazie budowy oraz 3,7 GW w fazie rozwoju.
W pierwszym przypadku chodzi o projekty Moray East (Wielka Brytania, 950 MW), Wind Float Atlantic (Portugalia, 25 MW) oraz SeaMade (Belgia, 487 MW).
Natomiast w fazie rozwoju są projekty Moray West (Wielka Brytania, 800-950 MW), Tréport & Noirmoutier (Francja, 992 MW), Leucate (Francja, 30 MW), Mayflower (USA, 1336 MW w tym 804 MW z taryfa gwarantowaną) oraz B&C Wind (400 MW).
Taki portfel projektów czyni nową spółkę jednym z liderów globalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej.
Do 2025 r. portugalsko-francuska spółka ma dysponować portfelem, w którego skład wejdą projekty w fazie eksploatacji i w budowie o łącznej mocy między 5 a 7 GW, a także projekty na zaawansowanym etapie realizacji o łącznej mocy między 5 a 10 GW.
EDPR podkreślał, że model działalności nowego joint venture będzie opierać się na samofinansowaniu, a realizowane w jego ramach projekty będą spełniać kryteria inwestycyjne obu spółek.
Oba koncerny podkreślały, że joint venture powstaje przede wszystkim z myślą o rynkach w Europie, Stanach Zjednoczonych i wybranych lokalizacjach w Azji – uznając, że te regiony mają największy potencjał wzrostu.
Realne jest postawienie farm wiatrowych m.in. w polskiej części Morza Bałtyckiego z uwagi na posiadanie przez EDPR decyzji lokalizacyjnych dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych po 200 MW, które Portugalczycy kupili od belgisjkiej firmy Deme (EDPR działa także aktywnie na polskim rynku lądowych wiatraków, posiadając zainstalowane 418 MW i rozwijając kolejne projekty dzięki wygranym aukcjom).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.