Największy wiatrak na świecie wykręcił nowy rekord

Największy wiatrak na świecie wykręcił nowy rekord
General Electric Renewable Energy

Uruchomiona kilka miesięcy temu w porcie w Rotterdamie największa na świecie elektrownia wiatrowa ustanowiła nowy, dzienny rekord produkcji energii.

Prototyp największej na świecie elektrowni wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW, zainstalowany w porcie w Rotterdamie, pierwszą kilowatogodzinę energii elektrycznej wyprodukował w dniu 7 listopada 2019 r.

W grudniu producent tej turbiny, General Electric Renewable Energy, informował, że jego wielka turbina wyprodukowała rekordową ilość energii. W ciągu doby wytworzono 262 MWh energii elektrycznej. Dla porównania roczna, przeciętna konsumpcja energii w przeliczeniu na gospodarstwo domowe w Polsce wynosi około 2,5 MWh.

REKLAMA

Teraz GE Renewable Energy podał, że tydzień temu turbina zainstalowana w porcie w Rotterdamie wyprodukowała w ciągu doby 288 MWh energii elektrycznej. 

Energia z elektrowni wiatrowej uruchomionej w Rotterdamie trafia do publicznej sieci i kupuje ją holenderski koncern energetyczny Eneco.

GE szacuje, że pojedyncza turbina Haliade-X będzie wytwarzać przeciętnie energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 16 tys. europejskich gospodarstw domowych.

Haliade-X ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla „typowej” lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.

REKLAMA

Testy w porcie w Rotterdamie będą prowadzone przez 5 lat, co ma umożliwić uzyskanie niezbędnych certyfikatów, jednak już 2021 r. GE chce ruszyć z seryjną produkcją i dostawami do pierwszych komercyjnych inwestycji.

Mimo, że GE dopiero rozpoczyna testy wielkiej turbiny, już może pochwalić się uzyskaniem statusu preferowanego dostawcy tych turbin dla projektów o całkowitej mocy kilku gigawatów.

Chodzi przede wszystkim o największą na świecie morską farmę wiatrową o docelowej mocy 3,6 GW, która ma powstać u wybrzeży Wielkiej Brytanii.

To planowany w brytyjskiej części Morza Północnego projekt Dogger Bank, dla którego norweski Equinor zapewnił sobie niedawno gwarancje sprzedaży energii po cenach wynoszących – w zależności od etapu – jedynie 39,65 funtów/MWh oraz 41,61 funtów/MWh.

GE uzyskał też status preferowanego dostawcy w zakresie turbin Heliade-X dla dwóch projektów planowanych u wybrzeży Stanów Zjednoczonych – Skip Jack o mocy 120 MW oraz Ocena Wind o mocy 1,1 GW.

Wiadomo, że GE będzie chciało wykorzystać okazję do zdobycia zamówień na swoje wielkie turbiny wiatrowe, które stworzy ponadto rynek offshore w Azji. GE ogłosiło już, że wybuduje w tym celu w Chinach fabrykę swoich wielkich turbin. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.