Google wycofuje się z wielkiej inwestycji wiatrowej w Afryce

Google wycofuje się z wielkiej inwestycji wiatrowej w Afryce
Lake Turkana Wind Power

W 2015 roku internetowy potentat zadeklarował zakup udziałów w jednym z największych projektów wiatrowych w Afryce. Teraz Google ostatecznie wycofał się z tego zamiaru, a główny inwestor duński Vestas szuka nowego partnera.

Kilka lat temu internetowy potentat zapowiedział, że kupi udziały w jednym z największych projektów wiatrowych realizowanych na kontynencie afrykańskim, który miał być jednocześnie największą prywatną inwestycją zrealizowaną w Kenii. 

Chodzi o sfinalizowany już projekt na nazwie Lake Turnaka w Kenii o mocy 310 MW. Wartość inwestycji w 2015 roku wyceniono na 625 mln euro.  

REKLAMA

W projekcie wykorzystano 365 turbin wiatrowych Vestas V52, każda o mocy 850 kW, a farma wiatrowa powstała kilkaset metrów od brzegów jeziora Turkana, w miejscu charakteryzującym się dobrymi warunkami wietrzności, przy średniej prędkości wiatru powyżej 11 m/s. 

Spodziewany uzysk energii to 1 400 GWh energii elektrycznej na rok, co odpowiada aż 15-procentom zapotrzebowania na energię w Kenii.

Dzięki uruchomieniu farmy wiatrowej Kenia miała ograniczyć import paliw o wartości około 150 mln euro w skali roku. 

Google miał stać się współwłaścicielem farmy wiatrowej Lake Turkana po jej uruchomieniu, odkupując 12,5 proc. udziałów od duńskiego producenta elektrowni wiatrowych Vestas, który był jednocześnie głównym inwestorem w tym projekcie.

REKLAMA

Oprócz Vestas udziałowcami w spółce Lake Turkana Wind Project, która zrealizowała ogromną farmę wiatrową, są także m.in. KLP Norfund Investment AS, duński funduszu IFU czy fiński Finnfund.

Energia jest sprzedawana do sieci kenijskiego operatora Kenya Power po stałej cenie na podstawie 20-letniej umowy PPA. W celu połączenia farmy wiatrowej z kenijskim systemem energetycznym wybudowano linię przesyłową o długości aż 428 km. Jej budowę sfinansowały rządy Kenii i Hiszpanii (kontrakt na budowę linii przesyłowych zdobyła hiszpańska firma Isolux Corsan).  

Budowę farmy wiatrowej sfinalizowano już na początku 2017 roku, jednak z powodu opóźnień w budowie sieci przesył energii rozpoczęto dopiero w połowie ubiegłego roku.

Teraz ostatecznie Google wycofał się z planu zakupu udziałów w projekcie Lake Turkana. Taką informację miał podać Vestas. Powodem wycofania się internetowego potentata miały być opóźnienia w sfinalizowaniu inwestycji.

Jednocześnie duński producent elektrowni wiatrowych poinformował, że prowadzi już rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy przejmą udziały zarezerwowane pierwotnie dla Google.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.