Sabina nakręciła polskie wiatraki. Rekordowa generacja

Sabina nakręciła polskie wiatraki. Rekordowa generacja
BayWa

Wczorajsze wichury, które nadciągnęły nad Polskę, sprawiły, że z rekordową mocą pracowały znajdujące się w naszym kraju farmy wiatrowe.

Wcześniejszy rekord generacji z polskich farm wiatrowych został osiągnięty ponad dwa lata temu – tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

W sobotę 23 grudnia 2017 roku – przy niższym, weekendowym zapotrzebowaniu – udział energetyki wiatrowej w polskim miksie energetycznym sięgnął nawet 40 proc., a krajowe elektrownie wiatrowe pracowały wówczas z mocą 5,234 GW.

REKLAMA

Z kolei w dni robocze podobna, rekordowa generacja z wiatru dawała już wcześniej udział w miksie wytwarzania wynoszący około 20 proc.

Zbliżenia się do poziomu generacji wiatrowej sprzed dwóch lat można było spodziewać się wczoraj, gdy nad Polskę nadciągnął orkan Sabina.

Jak bardzo silny wiatr nakręcił polskie wiatraki? Przez cały wczorajszy dzień generacja z wiatru oscylowała wokół 5 GW. Rekord został odnotowany przez PSE o godzinie 19, kiedy farmy wiatrowe pracowały z mocą 5,231 GW, a więc zbliżoną do zanotowanej 23 grudnia 2017 r.

O tej godzinie całkowita moc, z którą pracowała energetyka w Polsce, wynosiła 23,2 GW. W tym moc jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych wynosiła około 12,47 GW.

Wyższą generację z energetyki wiatrowej na wczorajszy dzień planowało PSE, zakładając, że farmy wiatrowe osiągną moc nawet 5,46 GW.

Rekordy generacji osiągały też farmy wiatrowe w krajach Europy Zachodniej.

Co ciekawe – mimo równie silnego wiatru w Niemczech i intensywnej pracy niemieckich wiatraków – nasz KSE w ani jednej godzinie nie miał ujemnego salda wymiany międzysystemowej. W ciągu dnia eksport regularnie przekraczał 0,5 GW.

REKLAMA

Udział energii wiatrowej w miksie wytwarzania na terenie Unii Europejskiej wyniósł wczoraj średnio 27,9 proc, w tym 24,5 proc. zapewniły farmy wiatrowe na lądzie, wytwarzając 2,328 TWh energii elektrycznej, natomiast morskie farmy wiatrowe dołożyły 3,4 proc., produkując 325 GWh.

Najwięcej energii wytworzyły niemieckie farmy wiatrowe (969 GWh), a ich udział w miksie wytwarzania Niemiec wyniósł aż 63 proc. Największy udział odnotowali jednak Duńczycy (94 proc.), których elektrownie wiatrowe wytworzyły 102 GWh.

Polska z produkcją 118 GWh energii wiatrowej znalazła się wczoraj na 7. miejscu największych wytwórców energii wiatrowej w Unii Europejskiej.

W poniedziałkowe przedpołudnie z nienotowaną dotąd mocą pracowały m.in. brytyjskie farmy wiatrowe – na poziomie ponad 16,9 GW – a  ich udział w miksie energetycznym sięgał 39 proc. (elektrownie gazowe dokładały 21,5 proc., elektrownie jądrowe 13,4 proc., elektrownie biomasowe miały udział 5,7 proc., a fotowoltaika ponad 5,5 proc.).

W sumie w ciągu całego wczorajszego dnia farmy wiatrowe w Wielkiej Brytanii wytworzyły 279 GWh energii elektrycznej, a ich udział w brytyjskim miksie wytwarzania wyniósł 30 proc.

Kolejne rekordy generacji – w podobne, wyjątkowo wietrzne dni – energetyka wiatrowa w Polsce może osiągnąć już w przyszłym roku, kiedy nominalną moc zainstalowanych w kraju farm wiatrowych zwiększą pierwsze inwestycje powstałe w wyniku dotychczasowych aukcji. W sumie, w wyniku dwóch aukcji przeprowadzonych w latach 2018-19 oraz aukcji zaplanowanej na ten rok zainstalowana moc farm wiatrowych w naszym kraju może wzrosnąć z niecałych 6 GW do około 8-9 GW.

Później kolejny, wyraźny wzrost mocy w energetyce wiatrowej w naszym kraju – wobec spodziewanej stagnacji w inwestycjach w lądowe farmy wiatrowe, będącej efektem reguły tzw. 10H – powinien być zasługą pierwszych inwestycji w morskie farmy wiatrowe na polskim Bałtyku. Pierwsze wiatraki w naszej części Morza Bałtyckiego mają rozpocząć pracę około roku 2025-26.

W całym 2019 roku działające w Polsce farmy wiatrowe wyprodukowały w sumie 13,903 TWh energii elektrycznej, co stanowiło 8,75 proc. krajowego wytwarzania. W roku 2018 wiatraki wytworzyły 11,678 TWh, a ich udział w krajowej produkcji energii sięgnął 7 proc. Natomiast w roku 2017 farmy wiatrowe wyprodukowały 13,855 TWh energii, co stanowiło 8,35 proc. krajowej generacji.

W ostatnich trzech latach zainstalowana w kraju moc farm wiatrowych wzrosła tylko nieznacznie. Roczne przyrosty mocy wynosiły zaledwie po kilkadziesiąt MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.