Pełnomocnik ds. morskiej energetyki wiatrowej oficjalnie powołany

Pełnomocnik ds. morskiej energetyki wiatrowej oficjalnie powołany
Zbigniew Gryglas. Fot. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że pełnomocnikiem tego resortu ds. morskiej energetyki wiatrowej został oficjalnie Zbigniew Gryglas, pełniący w MAP również funkcję wiceministra.

Zbigniew Gryglas od dłuższego czasu jest zaangażowany w obszar morskiej energetyki wiatrowej, a teraz jego zadaniem – jako pełnomocnika Ministerstwa Aktywów Państwowych ds. offshore – ma być nadzór nad państwowymi spółkami, które mogą być beneficjentami rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Nowy pełnomocnik MAP ds. offshore mówił podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, obecnie około 100 polskich firm uczestniczy w zamówieniach na rzecz morskich farm wiatrowych – jak podkreślał – pomimo, że na polskim Bałtyku nie powstała jeszcze żadna instalacja.

REKLAMA

Jak ocenił, w początkowym okresie rozwoju polskich farm wiatrowych na Bałtyku produkty i usługi mogą być dostarczane w połowie przez krajowe firmy, które docelowo mogłyby zająć jeszcze większy udział w łańcuchu dostaw na rzecz polskiego offshore.

Powołał się na Wielką Brytanię – globalnego lidera w budowie morskich farm wiatrowych, gdzie udział tzw. local content w inwestycjach w offshore wzrósł do ponad 50 proc. – My chcemy wystartować z wyższego poziomu i skończyć gdzieś w granicach 80, a może nawet 90 procent – zapewnił.

REKLAMA

Jednym z pierwszych wyzwań pełnomocnika MAP ds. offshore może być uratowanie producenta fundamentów do morskich wiatraków – mającej fabrykę w Szczecinie firmy ST3 Offshore, którą kontrolował dotąd państwowy fundusz Mars, a która stanęła teraz na skraju bankructwa.

– Dzisiaj musimy zachowywać się racjonalnie i nie możemy inwestować setek milionów złotych podatników po to tylko, aby uratować tę firmę. Chcemy uratować ją w inny sposób. Upadłość to także ścieżka restrukturyzacyjna. Ona powoduje odcięcie od startych długów i możliwość finansowania. Niestety technologia się rozwija i będą potrzebne dalsze inwestycje, aby w szczególności mogły być produkowane fundamenty, tzw. monopale, bo one będą dominować na polskim Bałtyku. Pracujemy nad tym, aby te środki mogły być w dyspozycji – zapewnił wiceminister aktywów państwowych.

Zbigniew Gryglas funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych pełni od grudnia 2019 r. Jest absolwentem geodezji na Wydziale Geodezji Akademii Rolniczo-Technicznej. Studiował w Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz ukończył studia podyplomowe Szkole Głównej Handlowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.