Iberdrola szykuje pływającą elektrownię wiatrową o mocy ponad 10 MW
Hiszpański koncern energetyczny, jeden z globalnych liderów w budowie lądowych i morskich farm wiatrowych, poinformował o planach budowy elektrowni wiatrowych na morzu, które nie będą na stałe przytwierdzone do dna. Jednostkowa moc turbin ma wynosić przynajmniej 10 MW.
Na razie największe na świecie turbiny wiatrowe umieszczone na pływających platformach liczą 8,4 MW. Trzy takie turbiny wchodzą w skład farmy wiatrowej wykonanej w technologii „floating”, która powstała u wybrzeży Portugalii i w której budowę zaangażowało się konsorcjum firm z udziałem m.in. portugalskiego koncernu energetycznego EDPR i hiszpańskiej grupy paliwowej Repsol.
Największe elektrownie instalowane obecnie na tradycyjnych morskich farmach wiatrowych posiadają moc 9,5 MW. Takie turbiny, produkowane przez japońsko-duński MHI Vestas, mają uzupełnić w tym roku pływającą farmę wiatrową Kincardine, której moc ma sięgnąć 50 MW, a na którą obecnie składa się tylko jedna pływająca turbina o mocy 2 MW.
Tymczasem hiszpańska grupa energetyczna Iberdrola ogłosiła plany uruchomienia u wybrzeży Norwegii pływającej turbiny o mocy co najmniej 10 MW. Projekt miałby zostać częściowo sfinansowany z unijnego programu wspierania innowacji Horyzont 2020.
Wiadomo, że turbina miałaby stanąć na betonowej platformie bazującej na koncepcji niestosowanej dotychczas w pływających elektrowniach wiatrowych, nazywanej OO-Star Wind Floater.
Budowa pilotażowej turbiny ma ruszyć w drugim kwartale 2021 r., a instalacja na morzu miałaby rozpocząć się na początku 2022 r.
W konsorcjum, które stoi za tym projektem, są także francuski koncern energetyczny EDF, firma konsultingowa DNV-GL oraz norweska firma inżynieryjna Kvaerner.
Iberdrola deklaruje, że pilotażowe pływające turbiny wiatrowe postawi też w innych lokalizacjach. Koncern podkreśla, że z uwagi na duże głębokości przybrzeżnych wód technologia „floating” mogłaby znaleźć zastosowanie w farmach wiatrowych powstających u wybrzeży Hiszpanii.
Hiszpanie nie wykluczają, że pływające turbiny w przyszłości wykorzystają w niektórych projektach, w których na razie planowane jest zastosowanie konstrukcji bazujących na tradycyjnych fundamentach.
Portfolio projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych przez Iberdrolę i jej amerykańską spółkę Avangrid posiada całkowitą moc około 10 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.