Litwa przedstawiła plan budowy morskich farm wiatrowych

Litwa przedstawiła plan budowy morskich farm wiatrowych
Vattenfall

Litewskie ministerstwo energii przedstawiło założenia inwestycji w morskie farmy wiatrowe, które mogą powstać u wybrzeży Litwy. Wilno zakłada, że realne jest postawienie turbin o łącznej mocy 700 MW, które zaspokoją 1/4 litewskiego zapotrzebowania na energię.

Litewskie władze przyjęły, że morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 700 MW powstaną na powierzchni 137,5 km2, w przeciętnej odległości 29 km od brzegu, na średnich głębokościach 35 metrów. W tej lokalizacji średnia prędkość wiatru ma wynosić 9 m/s.

Morskie farmy wiatrowe mają wytwarzać w skali roku około 2,5-3 TWh energii elektrycznej, co pozwoli na zaspokojenie około 25 proc. litewskiego miksu energetycznego.

REKLAMA

Na razie Wilno nie przedstawiło jeszcze założeń systemu rozliczeń, którym zostanie objęta sprzedaż energii z morskich farm wiatrowych. Jego założenia mają zostać wypracowane w dialogu z Komisją Europejską już do końca tego miesiąca.

Pierwsza aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej na Litwie ma się odbyć w roku 2023, a uruchomienie produkcji energii z farm wiatrowych w litewskiej części Bałtyku miałoby nastąpić do 2030 roku.

REKLAMA

Wiadomo, że budową morskich wiatraków jest zainteresowany litewski państwowy koncern energetyczny Ignitis, który chce w tym celu nawiązać współpracę z zagranicznym partnerem mającym wnieść odpowiednie know-how.

W ubiegłym roku Litwa przyjęła strategię, zgodnie z którą do roku 2030 odnawialne źródła energii mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 mają wypełnić go całkowicie.

Kluczowa rola ma przypaść energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii elektrycznej ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050.

Generację z wiatru Litwini mają podwoić około roku 2025. Aby osiągnięcie ambitnego celu OZE stało się możliwe, zakłada się, że do roku 2030 będzie potrzeba około 7 TWh zielonej energii rocznie, natomiast do roku 2050 około 18 TWh. W tym około 50-55 proc. ma pochodzić z wiatru.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.