Nowa farma wiatrowa w województwie zachodniopomorskim

Nowa farma wiatrowa w województwie zachodniopomorskim
energy consult GmbH

W gminie Barwice w województwie zachodniopomorskim powstała farma wiatrowa o mocy 42 MW. Produkowana przez nią energia będzie rozliczana w systemie aukcyjnym.  

Projekt farmy wiatrowej Barwice został zrealizowany przez polską spółkę Sevivon, która jest spółką córką niemieckiego dewelopera PNE AG.

Farma wiatrowa składa się z 14 turbin wiatrowych Siemens SWT-3.0-113 o jednostkowej mocy 3 MW. Wieże do tych wiatraków wyprodukowała należąca do Stoczni Gdańsk spółka GSG Towers w ramach kontraktu o wartości 5 mln euro.

REKLAMA

Kontrakt na wykonanie farmy wiatrowej Barwice, o wartości 41,35 mln zł netto, zdobyło konsorcjum firm z udziałem Erbud, PBDI, a także Electrum, w przypadku którego zakres zlecenia opiewał na 11,85 mln zł.

Inwestor podkreśla, że zarówno na etapie budowy jak i podczas eksploatacji obiektu zatrudnienie znalazły lokalne firmy, a korzyści z powstania farmy uzyskają właściciele gruntów oraz gmina, w której stanęły elektrownie wiatrowe.

Sprzedaż energii elektrycznej dla farmy wiatrowej Barwice została zabezpieczona przez spółkę Sevivon odpowiedzialną za rozwój projektu w wyniku aukcji w listopada 2018 roku.

Po wygranej aukcji projekt został sprzedany jeszcze w tym samym roku firmie Wirtgen Invest Energy GmbH, reprezentowanej przez WiNRG GmbH.

REKLAMA

Barwice to jeden z dwóch projektów, dla których wsparcie w aukcji z 2018 roku zabezpieczył deweloper PNE. Drugi projekt to farma wiatrowa Jasna o docelowej mocy 132 MW, która ma się składać z 34 turbin o jednostkowej mocy 3,4 MW. Ten projekt został później sprzedany firmie Stadtwerke München.

Techniczną obsługę farmy wiatrowej Barwice będzie prowadzić firma energy consult GmbH, która jest również częścią grupy PNE i która posiada w zarządzaniu technicznym około 800 turbin wiatrowych w całej Europie o łącznej mocy zainstalowanej ponad 1,6 GW.

Farma wiatrowa Barwice jest pierwszą farmą wiatrową na polskim rynku, którą będzie obsługiwać energy consult GmbH.

Firma podkreśla, że w związku z kolejną wygraną przez PNE AG aukcją na sprzedaż energii, przeprowadzoną w grudniu 2019 roku, planuje dalszy rozwój działalności na polskim rynku.

– Jak pokazują wyniki aukcji wiatrowych z 2018 i 2019 roku, wytwarzanie energii elektrycznej przez turbiny wiatrowe może być tańsze niż przez elektrownie węglowe. Do rozwoju lądowej energetyki wiatrowej w Polsce we właściwym tempie potrzebne jest sprzyjające otoczenie prawne i zmiany w tzw. ustawie odległościowej, na które czekają wszyscy inwestorzy – czytamy w komentarzu wysłanym przez energy consult GmbH portalowi Gramwzielone.pl.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.