Enea zainwestuje w offshore z globalnym liderem rynku OZE

Enea zainwestuje w offshore z globalnym liderem rynku OZE
Iberdrola

Enea podpisała umowę o współpracy w zakresie inwestycji w morską energetykę wiatrową z hiszpańskim koncernem energetycznym Iberdrola, który jest największym na świecie inwestorem w odnawialne źródła energii, a także należy do największych inwestorów w morskiej energetyce wiatrowej na Bałtyku.

Grupa Enea i hiszpański koncern energetyczny Iberdrola podejmą współpracę dotyczącą rozwoju farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Obie firmy podpisały list intencyjny, który ma być wstępem do negocjacji dotyczących wspólnego rozwoju inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

List intencyjny podpisany pomiędzy Eneą i spółką Iberdrola Eólica Marina S.A. dotyczy potencjalnej inwestycji w projekty morskich elektrowni wiatrowych rozwijanych w obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

REKLAMA

Spółki rozpoczęły, na zasadzie wyłączności, negocjacje dotyczące oceny możliwości realizacji wspólnej inwestycji kapitałowej w projekty farm wiatrowych i ich wspólnego przygotowania, budowy, a także eksploatacji. Jest mowa o budowie morskich farm wiatrowych o mocy nawet 3,3 GW. 

Enea zakłada obecnie mniejszościowy udział w projektach inwestycyjnych realizowanych z hiszpańskim partnerem. Poziom zaangażowania oraz dalsze szczegóły dotyczące zakresu współpracy będą ustalane na kolejnych etapach negocjacji.

Państwowy koncern energetyczny mający siedzibę w Poznaniu podkreśla, że umowa dotycząca realizacji farm wiatrowych na Bałtyku stanowi istotny element jego strategii zakładającej osiągnięcie zakładanego udziału OZE w produkcji energii elektrycznej na poziomie 22 proc. do 2025 roku oraz 33 proc. w 2030 roku. 

Lider na rynku OZE

Iberdrola to druga największa europejska grupa energetyczna, która tylko w zakresie morskich farm wiatrowych posiada zainstalowane moce niemal 1 GW.

Portfolio projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych przez Iberdrolę i jej amerykańską spółkę Avangrid obecnie obejmuje około 10 GW.

Natomiast całkowita moc źródeł OZE należących do hiszpańskiej grupy energetycznej przekracza już 30 GW, a ostatnio powiększyła się m.in. o uruchomioną w Hiszpanii największą w Europie farmę fotowoltaiczną o mocy 500 MW.

Iberdrola należy do największych inwestorów w morskiej energetyce wiatrowej na Morzu Bałtyckim.

REKLAMA

Aktualnie Hiszpanie szykują kolejną farmę wiatrową na Bałtyku, w skład której wejdą obecnie największe dostępne komercyjnie turbiny wiatrowe.  Chodzi o mającą powstać na obszarze 40 km2 farmę wiatrową Baltic Eagle o mocy 476 MW, która będzie zlokalizowana w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, w pobliżu wyspy Rugia.

Instalację 52 wielkich wiatraków przewidziano na lata 2022-23 i jak informuje ich producent, MHI Vestas, będzie to jego pierwsza dostawa turbin V174-9.5 MW. Po uruchomieniu wytwarzania energia popłynie do sieci przesyłowej należącej do operatora 50Hertz.

Budowa farmy wiatrowej Baltic Eagle to efekt wygranej w aukcji, którą przeprowadziły niemieckie władze. W tamtej aukcji Iberdrola zabezpieczyła prawa do sprzedaży energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 486 MW. Hiszpanie nie ujawnili przy tym zaoferowanych cen za energię.

Obok projektu Baltic Eagle o mocy 476 MW wsparciem została objęta produkcja energii z farmy wiatrowej Wikinger Sud o mocy 10 MW, który ma stanowić rozszerzenie farmy wiatrowej Wikinger postawionej wcześniej na Bałtyku przez hiszpański koncern energetyczny.

Farma wiatrowa Wikinger została uruchomiona przez Iberdrolę w pobliżu wyspy Rugia w 2018 roku w ramach inwestycji wycenionej na 1,4 mld euro. Na powierzchni 34 km2 zainstalowano 70 turbin o jednostkowej mocy 5 MW, które dostarczyła firma Adwen, joint-venture zawiązane przez Gamesę (obecnie należącą do Siemensa) i Arevę.

Energia z morskiej farmy wiatrowej Wikinger jest przesyłana na ląd za pomocą infrastruktury należącej do operatora 50Hertz, poprzez morską stację transformatorową, z wykorzystaniem technologii 220 kV AC (był to pierwszy taki przypadek w niemieckim offshore, w którym dotąd wykorzystywano kable 150 kV), a następnie w lokalizacji Lubmin jest zamieniana na 380 kV.

Obecnie Hiszpanie finalizują budowę swojej największej morskiej farmy wiatrowej o mocy 714 MW, która powstaje u wybrzeży Wielkiej Brytanii. W ubiegłym miesiącu na miejscu postawiono ostatnią ze 102 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 7 MW. CAPEX projektu realizowanego we współpracy z funduszem Macquarie o nazwie East Anglia One oszacowano na 2,8 mld euro.

Ostatnio hiszpański koncern energetyczny poinformował o planach budowy elektrowni wiatrowych na morzu, które nie będą na stałe przytwierdzone do dna. Jednostkowa moc turbin ma wynosić przynajmniej 10 MW. Projekt będzie realizowany u wybrzeży Norwegii i ma zostać częściowo sfinansowany z unijnego programu wspierania innowacji Horyzont 2020.

Budowa pilotażowej turbiny ma ruszyć w drugim kwartale 2021 r., a instalacja na morzu miałaby rozpocząć się na początku 2022 r.

W konsorcjum, które stoi za tym projektem, są także francuski koncern energetyczny EDF, firma konsultingowa DNV-GL oraz norweska firma inżynieryjna Kvaerner.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.