W Polsce powstaje 160 farm wiatrowych

W Polsce powstaje 160 farm wiatrowych
Energa

Urząd Regulacji Energetyki przypomina, przy okazji dzisiejszego Światowego Dnia Wiatru, że w Polsce zainstalowana moc elektrowni wiatrowych sięga obecnie 5,9 GW, a w trakcie realizacji są kolejne o łącznej mocy około 2,5 GW.

Obecnie w naszym kraju finalizowana jest budowa pierwszych farm wiatrowych od 2016 roku, kiedy dla nowych inwestycji wyłączony został wcześniejszy system wsparcia w postaci świadectw pochodzenia. Do tego czasu w naszym kraju inwestorzy z sektora wiatrowego zbudowali farmy o łącznej mocy około 5,9 GW.

Teraz, według Urzędu Regulacji Energetyki, prowadzonych jest około 160 nowych inwestycji wiatrowych, których realizacja jest wynikiem aukcji zorganizowanych przez URE w listopadzie 2018 roku i grudniu 2019 r.

REKLAMA

URE podkreśla, że systematycznie wzrasta też ilość energii wyprodukowanej ze źródeł wiatrowych i wprowadzonej do polskiego systemu elektroenergetycznego. W ubiegłym roku wyprodukowały one 13 903 GWh energii wobec 11 678 GWh w roku 2018, a energia z wiatru stanowiła ok. 8,2 proc. energii zużytej w kraju w 2019 roku.

Urząd zaznacza przy tym, że beneficjentami funkcjonującego w Polsce od kilku lat aukcyjnego systemu wsparcia wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych są głównie wytwórcy energii z wiatru oraz ze słońca, a wyniki rozstrzygniętych dotychczas aukcji, które odbyły się w latach 2016-2019, powinny przełożyć się, zdaniem URE, na powstanie ok. 3,4 GW nowych mocy w technologii wiatrowej.

REKLAMA

W dzisiejszym komunikacie URE podkreśla też plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Opublikowany w styczniu tego roku projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych przewiduje przeprowadzanie przez Prezesa URE pierwszych aukcji w tym sektorze już w roku 2023.

URE dodaje, że zgodnie z założeniami Krajowego Planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK), udział energii ze źródeł odnawialnych w krajowym miksie ma wzrastać równomiernie począwszy od 15 proc. w roku 2020, przez 17,6 proc. w roku 2025 do 21 proc. w roku 2030.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.