Zamówienie na 100 największych na świecie elektrowni wiatrowych

Zamówienie na 100 największych na świecie elektrowni wiatrowych
SGRE

Siemens Gamesa Renewable Energy zaledwie kilka tygodni temu ogłosił plan wprowadzenia na rynek największej na świecie morskiej turbiny wiatrowej, a już przyjmuje na nią pierwsze zamówienia. Ogłoszone wczoraj zakłada dostawę aż 100 tego rodzaju turbin.

Siemens Gamesa Renewable Energy otrzymał zamówienie na 100 morskich turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej aż 222 metry, dla projektu Sofia Offshore Wind Farm o mocy 1,4 GW, który jest realizowany na Morzu Północnym około 200 km od brytyjskiego wybrzeża. Wiatraki zostaną rozlokowane na powierzchni 593 km2.

Farma wiatrowa, którą buduje niemiecki koncern energetyczny Innogy, będzie wytwarzać energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 1,2 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Zamówienie na najnowsze turbiny Siemens Gamesa, model SG 14-222 DD, ma na razie charakter warunkowy i uzależnione jest od podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej, co ma nastąpić na początku przyszłego roku. W zamówieniu warunkowym zawarto również kompleksową umowę serwisową i konserwacyjną.

Przygotowania do wprowadzenia na rynek morskiej energetyki wiatrowej turbiny o mocy 14 MW z opcją powiększenia mocy nawet do 15 MW SGRE ogłosił w połowie maja br.

Później, pod koniec maja, SGRE poinformował o zdobyciu wstępnych zamówień na takie turbiny dla dwóch planowanych projektów – jednego realizowanego w Azji, a drugiego w Ameryce Północnej.  

Pierwszy projekt to farma wiatrowa, która ma zasilić system elektroenergetyczny Tajwanu. Zamówienie na turbiny SGRE o mocy 14 MW dotyczy etapu projektu Hai Long o mocy 300 MW, ponadto rozważane ma być zastosowanie takich turbin w całej inwestycji o docelowej mocy 1,044 GW.

Ta inwestycja jest realizowana przez konsorcjum składające się z kanadyjskiej firmy Northland Power oraz tajwańskiego dewelopera Yushan Energy, za którym stoją firmy Mitsui & Co. z Japonii oraz Yushan Energy Pte z Singapuru.

REKLAMA

Instalacja pierwszych turbin SGRE o mocy 14 MW i średnicy łopat wirnika 220 metrów na Tajwanie ma się rozpocząć w roku 2024.

Drugie z ogłoszonych zamówień na turbiny o rekordowej mocy Siemens Gamesa ma zrealizować w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o farmę wiatrową o docelowej mocy aż 2,64 GW, która ma powstać u wybrzeży stanu Virginia. To obecnie największy projekt morskiej farmy wiatrowej w USA. Stoi za nim stanowy koncern energetyczny Dominion Energy.

W tej inwestycji mają zostać wykorzystane turbiny SGRE w opcji 15 MW i średnicy łopat wirnika 222 metry, a instalacja wszystkich ma się zakończyć w roku 2026. Ten projekt jest jednak dopiero na wstępnym etapie planowania i nie posiada jeszcze finalnej decyzji inwestycyjnej.

Póki co największe na świecie elektrownie wiatrowe, które zostały zastosowane w komercyjnych inwestycjach i już produkują energię, to turbiny japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas. Ich jednostkowa moc wynosi 9,5 MW, a średnica łopat wirnika sięga 164 metrów. Instalacja 23 takich turbin niedawno zakończyła się u wybrzeży Belgii.

Natomiast nad wprowadzeniem na rynek elektrowni wiatrowej o mocy 12 MW pracuje General Electric, który testuje już pierwszy egzemplarz takiej turbiny zainstalowany w porcie w Rotterdamie.

Turbina GE Haliade-X o mocy 12 MW i długości łopat wirnika 220 metrów ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż dostępne wcześniej, największe turbiny wiatrowe, dostarczając w skali roku około 67 GWh energii elektrycznej i pracując przy średnim współczynniku wykorzystania mocy aż 67 proc. – takie wartości GE przyjmuje dla „typowej” lokalizacji na morskie wiatraki w niemieckiej części Morza Północnego.

Wiadomo już, że ta turbina ma zostać wykorzystana w obecnie największym na świecie projekcie morskiej farmy wiatrowej Dogger Bank o docelowej mocy 3,6 GW, którą u wybrzeży Szkocji postawi norweski koncern paliwowy Equinor.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.