Amprion chce połączyć morskie farmy wiatrowe

Amprion chce połączyć morskie farmy wiatrowe
Amprion

Niemiecki operator systemu przesyłowego, który obok 50Hertz odpowiada za przesył energii z farm wiatrowych powstających u wybrzeży Niemiec, przedstawił koncepcję połączenia systemów energetycznych państw basenu Morza Północnego z udziałem morskich farm wiatrowych.

Amprion podkreśla potrzebę zapewnienia elastyczności w kontekście rosnącego potencjału farm wiatrowych. Taką elastyczność w jego opinii może zapewnić połączenie siecią energetyczną farm wiatrowych powstających na Morzu Północnym.

Niemiecki operator szacuje, że mogłyby tam powstać do 2050 roku farmy wiatrowe o mocy sięgającej nawet około 200 GW, z czego aż 80 GW u wybrzeży Wielkiej  Brytanii, a 65 GW w niemieckiej części Morza Północnego.

REKLAMA

Uruchomienie farm wiatrowych o mocy 60-70 GW w niemieckiej części Morza Północnego oznaczałoby, że generacja wiatrowa znacznie przekraczałaby zapotrzebowanie północnych niemiecki landów. Stąd Amprion proponuje w pierwszym kroku budowę linii przesyłowych HVDC, którymi energia z morskich wiatraków mogłaby trafiać na południe Niemiec.

Kolejnym etapem według Amprion powinno być wdrażanie technologii produkcji wodoru z nadwyżek energii wiatrowej, co wpisuje się w koncepcję tzw. sector coupling zakładającej wykorzystanie odnawialnej energii elektrycznej także w ciepłownictwie i transporcie.

Amprion proponuje równocześnie budowę sieci przesyłowych, które połączą systemy energetyczne Niemiec, Danii, Norwegii, Belgii, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii, i które zapewnią tym systemom dodatkową elastyczność. Budowa tego rodzaju systemu przesyłowego w ramach koncepcji określonej jako European Offshore Busbar (Eurobar) byłaby komplementarna z budową farm wiatrowych na Morzu Północnym.

REKLAMA

W koncepcji przedstawionej przez niemieckiego operatora początkowo sieci mogłyby powstawać fragmentami, łącząc kolejne morskie farmy wiatrowe w ramach systemów energetycznych poszczególnych państw, a następnie mogłoby dojść do utworzenia wspólnej europejskiej sieci offshore.

W ten sposób energia mogłaby być przesyłana do krajów, w których akurat będzie występować na nią zapotrzebowanie, co zwiększyłoby elastyczność i bezpieczeństwo krajowych systemów energetycznych.

– Jeśli chcemy mieć neutralność klimatyczną do 2050 roku, musimy zacząć tworzyć ją dzisiaj. Transeuropejska integracja morskiej energetyki wiatrowej odegra kluczową rolę i musimy szybko przejść do działania – komentuje Hans-Jürgen Brick, CEO niemieckiego operatora.

– Na lądzie korzystaliśmy z łączenia sieci przez dekady. Naszym pomysłem jest rozszerzenie koncepcji wykorzystywanej na lądzie także na morze. Celem jest utworzenie systemu łączącego lądową i morską energetykę wiatrową – wyjaśnia Klaus Kleinekorte, CTO niemieckiej firmy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.