Zielony wodór z farmy wiatrowej na Bałtyku

Zielony wodór z farmy wiatrowej na Bałtyku
Vattenfall

U wybrzeży Szwecji powstanie morska farma wiatrowa, która będzie produkować energię wykorzystywaną w elektrolizerach wytwarzających tzw. zielony wodór.

Norweska firma Magnora ASA oraz szwedzki deweloper Kunstvind AB podjęły decyzję  o przyspieszeniu realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy 500 MW, która powstanie w odległości około 8 kilometrów od szwedzkiego wybrzeża, w cieśninie Sund.

Haakon Alfstad z Kustvind AB wskazuje, że projekt będzie zlokalizowany w pobliżu kluczowej infrastruktury, w miejscu, w którym występują bardzo dobre warunki wiatrowe.

REKLAMA

Przedstawiciel inwestora podkreśla ponadto, że południowa Szwecja charakteryzuje się bardzo atrakcyjnymi cenami energii.

Ta decyzja to efekt analiz przeprowadzonych wiosna 2020 roku. Dostarczyły one odpowiedzi, których szukaliśmy. Jesteśmy teraz pewniejsi, że to dobry projekt, wykonalny finansowo i technicznie – komentuje Haakon Alfstad.

Farma wiatrowa ma produkować w skali roku około 2 TWh energii elektrycznej. Inwestorzy porównują taką ilość energii do rocznego zapotrzebowania około 250 tysięcy gospodarstw domowych.

Magnora ASA oraz Kunstvind AB podkreślają, że inwestycja będzie zlokalizowana w regionie, który zamieszkuje 3,5 mln mieszkańców, gdzie dodatkowo popyt na energię zwiększy uruchomienie planowanych przez Duńczyków ogromnych elektrolizerów. Do ich funkcjonowania potrzebne będą spore ilości energii elektrycznej.

REKLAMA

Ta informacja to nawiązanie do ogłoszonego kilka miesięcy temu przez duńskie koncerny planu budowy elektrolizerów, w których do produkcji wodoru ma być wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z farm wiatrowych.

Kilka miesięcy temu operator duńskich lotnisk Copenhagen Airports, duński koncern energetyczny Orsted, a także firmy A.P. Moller –  Maersk, DSV Panalpina, DFDS, SAS zawarły porozumienie, którego celem jest uruchomienie w Danii wielkoskalowej produkcji wodoru pozyskiwanego z odnawialnej energii elektrycznej.

Plan zakłada uruchomienie pierwszych elektrolizerów o mocy 10 MW w roku 2023, następnie zwiększenie ich mocy do 250 MW do roku 2027, a trzy lata później Duńczycy chcą już posiadać instalacje do produkcji wodoru o łącznej mocy 1,3 GW. Finalna decyzja inwestycyjna w zakresie pierwszego etapu ma zostać podjęta w przyszłym roku, po przeprowadzeniu studium wykonalności.

Jeśli ten plan zostanie zrealizowany, Dania stanie się jednym z globalnych liderów w produkcji zielonego wodoru, a jednocześnie przybliży się do zrealizowania ambitnych celów w zakresie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną.

Uruchomienie elektrolizerów o mocy 1,3 GW ma pozwolić na ograniczenie emisji CO2 generowancyh w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie o 850 tys. ton rocznie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.