Norwegowie odkryli, jak zmniejszyć śmiertelność ptaków na farmach wiatrowych

Norwegowie odkryli, jak zmniejszyć śmiertelność ptaków na farmach wiatrowych
Wiley Online Library CC

Badania przeprowadzone w Norwegii wykazały, że pomalowanie na czarno jednej z łopat elektrowni wiatrowych może zmniejszyć śmiertelność ptaków zderzających się z łopatami wiatraków nawet o 70 proc.

Norwescy naukowcy zmierzyli się z problemem śmiertelności ptaków, które giną w zderzeniu z łopatami turbin wiatrowych. Badano częstotliwość takich zdarzeń na farmie wiatrowej znajdującej się na wyspie Smøla.

Farma wiatrowa należąca do norweskiego koncernu energetycznego Statkraft została uruchomiona w 2002 roku i składa się z 68 turbin o łącznej mocy 150 MW, rozlokowanych na powierzchni 18 kilometrów kwadratowych. Rocznie produkują one 355,3 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

W zderzeniach z łopatami wiatraków na farmie wiatrowej na wyspie Smøla ginie co roku m.in. od 6 do 9 orłów.

Jednocześnie na miejscu testowano rozwiązania, które mogą ograniczyć wypadki z udziałem ptaków.

Najlepszym sposobem okazało się pomalowanie jednej z łopat turbin w na czarno. W ten sposób kręcące się łopaty okazały się bardziej widoczne, co przełożyło się na zmniejszenie liczby odnotowanych wypadków w skali roku o ponad 70 proc. w porównaniu do liczby zderzeń, do których doszło na sąsiednich turbinach, w których wszystkie łopaty miały kolor biały.

REKLAMA

Wnioski z badań przeprowadzonych na wyspie Smøla opisano w magazynie Ecology and Evolution.

Cytowani przez BBC przedstawiciele brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (RSPB) podchodzą do efektów tych badań z ostrożnością, wskazując, że wyniki pojedynczego badania mogą mieć związek ze specyficznymi warunkami w danej lokalizacji. Brytyjscy eksperci podkreślają, że potrzebne są podobne badania w innych lokalizacjach.

W planach ma być przeprowadzenie podobnych badań w Holandii oraz w Republice Południowej Afryki.

– Elektrownie wiatrowe to odpowiednia technologia, jeśli znajdziemy dla nich odpowiednie miejsce. Tego rodzaju badania są wartościowe i budują naszą znajomość tego, jakie dodatkowe środki można wprowadzić dla odpowiednich lokalizacji. Jak przyznają autorzy raportu, badali jedno miejsce i potrzebne są badania w kolejnych – komentuje cytowany przez BBC Martin Harper z RSPB.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.