National Grid i TenneT mają nowy pomysł na infrastrukturę dla offshore

National Grid i TenneT mają nowy pomysł na infrastrukturę dla offshore
TenneT

Operatorzy systemów przesyłowych Wielkiej Brytanii i Holandii rozpoczęli prace nad projektem mającym na celu uruchomienie połączenia łączącego systemy energetyczne obu państw i którym popłynie przy okazji energia z farm wiatrowych na Morzu Północnym.

Brytyjski National Grid oraz holenderski TenneT chcą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne zarządzanych przez siebie obszarów, rozszerzając możliwości przesyłu energii między Holandią i Wielką Brytanią i wykorzystując w tym celu infrastrukturę morskich farm wiatrowych.

Oba kraje zapowiedziały ambitne cele jeśli chodzi o rozwój morskich farm wiatrowych. Wielka Brytania chce do 2030 roku posiadać morskie wiatraki o łącznej mocy 40 GW, a u wybrzeży Holandii planowane jest postawienie do tego czasu turbin o mocy 11,5 GW i zwiększenie tej mocy do 20-40 GW do roku 2050.

REKLAMA

Dodatkowo National Grid realizuje cel budowy potencjału interkonektorów łączących Wielką Brytanię z kontynentalną Europą o łącznej mocy 7,8 GW, co w razie potrzeby umożliwiłoby pokrycie nawet 1/4 zapotrzebowania na energię Wielkiej Brytanii. 

National Grid i TenneT podkreślają, że zrealizowanie tak śmiałych planów będzie wymagało budowy dużej ilości infrastruktury pozwalającej na przesłanie energii oraz ścisłej współpracy państw regionu.

REKLAMA

Elementem tej infrastruktury może być ogłoszony ostatnio przez holenderskie władze projekt budowy sieci przesyłowej HVDC o mocy 2 GW, która ma umożliwić odbiór energii z morskich farm wiatrowych położonych około 80 km od brzegów Holandii, a która może stać się również elementem brytyjsko-holenderskiego połączenia.

Początkowo obaj operatorzy chcą przygotować plan budowy infrastruktury umożliwiającej przesył energii z morskich wiatraków o łącznej mocy 4 GW oraz zwiększenia przepustowości interkonektorów w obu państwach o 2 GW.

National Grid i TenneT zaznaczają, że takie podejście obniży koszty budowy podmorskiej infrastruktury w porównaniu do prowadzonej niezależnie budowy połączeń z morskimi farmami wiatrowymi oraz interkonektorów.

Plan to przygotowanie założeń projektu do końca przyszłego roku i uruchomienie połączeń do 2029 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.