Pierwszy interkonektor z udziałem farm wiatrowych na Bałtyku

Pierwszy interkonektor z udziałem farm wiatrowych na Bałtyku
50Hertz

Operatorzy systemów przesyłowych z Niemiec i Danii uruchomili podmorski interkonektor, do którego budowy została wykorzystana infrastruktura przygotowana wcześniej dla morskich farm wiatrowych. Niemiecki 50Hertz podkreśla, że to przedsięwzięcie wpisuje się w podpisaną kilka tygodni temu w Szczecinie tzw. Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Niemiecki 50Hertz i duński Energinet uruchomili podwodne połączenie energetyczne łączące Niemcy i Danię, które jednocześnie łączy infrastrukturę morskich farm wiatrowych znajdujących się w niemieckiej i duńskiej części Morza Bałtyckiego.

Połączenie zwiększy możliwości transgranicznej wymiany energii i będzie nim jednocześnie przesyłana – do Niemiec lub Danii – energia wytwarzana przez morskie farmy wiatrowe położone w niemieckiej części Bałtyku – Baltic 1 i Baltic 2.

REKLAMA

Ponadto już w przyszłym roku interkonektorem popłynie także energia wytwarzana przez będącą w budowie w duńskiej części Morza Bałtyckiego farmę wiatrową Kriegers Flak, która po uruchomieniu w 2021 roku osiągnie moc 605 MW i będzie największą morską farmą wiatrową na Bałtyku.

Obaj operatorzy podkreślają, że system nazwany Combined Grid Solution (CGS) jest technologiczną innowacją, która może służyć jako przykład dla budowanych w przyszłości podmorskich połączeń, które wykorzystają infrastrukturę morskich farm wiatrowych, co istotnie ograniczy koszty budowy interkonektorów.

Do połączenia systemów energetycznych Niemiec i Danii wykorzystano sieci przygotowane w celu wyprowadzenia mocy z farm wiatrowych położonych w niemieckiej i duńskiej części Bałtyku. Potrzebne było położenie dwóch kabli po 200 MW o długości wynoszącej zaledwie 25 MW, które połączyły infrastrukturę zbudowana dla wyprowadzenia mocy z farm wiatrowych Baltic 2 i Kiegers Flak.

Ponieważ systemy energetyczne wschodniej Danii i Niemiec nie mają synchronicznego charakteru, konieczne było jeszcze uruchomienie tzw. podwójnego konwertera, który znajduje się w pobliżu Rostocku. Urządzenie zamienia prąd zmienny w prąd stały i później ponownie w prąd zmienny. Jak zapewnia 50Hertz, to jedyne rozwiązanie, aby zapewnić płynny przepływ energii między Danią i Niemcami. Konwerter będzie ponadto źródłem niezbędnej w procesie przesyłu energii biernej.

REKLAMA

W komentarzu na temat tej inwestycji CEO 50Hertz, Stefan Kapferer, podkreślił, że ten projekt wpisuje się w ideę budowy na Bałtyku transgranicznych sieci przesyłowych, które wykorzystają infrastrukturę zbudowaną pod morskie farmy wiatrowe. Ta idea ostatnio została zapisana w podpisanej niedawno w Szczecinie przez państwa basenu Morza Bałtyckiego tzw. Deklaracji Bałtyckiej na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Kilka miesięcy temu 50Hertz ogłosił strategię, zgodnie z którą już w roku 2032 chce być gotowy do zarządzenia sieciami, w których popłynie wyłącznie energia odnawialna.

Dania chce natomiast osiągnąć cel 100-procentowego udziału zielonej energii w swojej elektroenergetyce już w roku 2030.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.