Enertrag rozpoczął budowę farm wiatrowych o mocy 186 MW

Enertrag rozpoczął budowę farm wiatrowych o mocy 186 MW
Enertrag

Po wygraniu pod koniec ubiegłego roku aukcji dla dwóch projektów wiatrowych o łącznej mocy 186 MW i rozpoczęciu w lutym budowy pierwszego etapu, deweloper Enertrag rozpoczyna realizację drugiej inwestycji. Oba projekty Enertrag zrealizuje wraz z towarzyszącą infrastrukturą sieciową „pod klucz”, a następnie przekaże je grupie Allianz Capital Partners (ACP).

Pod koniec ubiegłego roku Enertrag skutecznie złożył w aukcji dla wiatrowo-fotowoltaicznej oferty na sprzedaż energii elektrycznej z dwóch projektów wiatrowych zlokalizowanych w północnej części Pomorza Zachodniego.

Prace budowlane na farmie wiatrowej Dargikowo rozpoczęły się w lutym, a prace przy projekcie Karlino rozpoczęto końcem ubiegłego miesiąca.

REKLAMA

Oddanie do eksploatacji tych farm wiatrowych zaplanowane jest odpowiednio na 2021 oraz 2022 rok.

Jak tłumaczy członek zarządu Enertrag, dr Gunar Hering, takie terminy wynikają z wymogów realizacji projektów wiatrowych w systemie aukcyjnym, gdzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie oraz koncesji musi nastąpić w ciągu 33 miesięcy.

– Z drugiej strony jest to dowód wysokiej jakości i efektywności naszych prac projektowych – szczególnie w obliczu utrudnionych warunków spowodowanych sytuacją związaną z koronawirusem. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy być częścią polskiej transformacji energetycznej, cieszymy się z możliwości realizacji w bliskiej przyszłości kolejnych projektów wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce. Jako pionierzy wykorzystania zielonego wodoru w Europie staramy się również wnieść istotny wkład w realizację strategii wodorowej Polski, a w tym kontekście przyczynić się także do transformacji regionów górniczych – dodaje dr Gunar Hering.

Projekt farmy wiatrowej Dargikowo obejmuje instalację 43 turbin wiatrowych Siemens-Gamesa G132 i G126, jak również Vestas 126, a jej moc wyniesie 132,8 MW, co pozwoli wyprodukować rocznie około 414 GWh energii (P50).

REKLAMA

Projekt Karlino obejmie instalację 16 turbin Siemens-Gamesa G132 i G126 o mocy całkowitej 53 MW oraz rocznej produkcji wynoszącej około 180 GWh energii (P50).

Jak wylicza Enertrag, w ten sposób obie farmy wiatrowe wytworzą rocznie ilość wolnej od CO2 energii, która przykładowo mogłaby pokryć potrzeby miasta wielkości Poznania, o liczbie mieszkańców przekraczającej pół miliona.

Dyrektor działu rozwoju projektów w Enertrag, Christoph Sowa, informuje, że w przypadku obu projektów planowane jest osiągnięcie średnio netto 3200 godzin pełnego obciążenia.

Energia wytwarzana na obu farmach wiatrowych trafi do stacji elektroenergetycznej Dunowo należącej do Polskich Sieci Przesyłowych (PSE S.A.).

Enertrag informuje, że zabezpieczona została w tym punkcie łączna moc przyłączeniowa wynosząca 250 MW i zostanie ona przeznaczona na przyłączenie kolejnych etapów projektów wiatrowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.