Setki farm wiatrowych zostanie rozebranych. Co z recyklingiem turbin?

Setki farm wiatrowych zostanie rozebranych. Co z recyklingiem turbin?
Ryan McD, flickr cc

Na europejskim rynku w ciągu najbliższych 10 lat okres eksploatacji mają zakończyć farmy wiatrowe o łącznej mocy liczonej w dziesiątkach gigawatów. Wyzwaniu, jakim będzie wykorzystanie zużytych elementów turbin, naprzeciw wychodzi europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope.

WindEurope wskazuje, że nadchodząca dekada na europejskim rynku wiatrowym będzie okresem, w którym rozebrane zostaną wybudowane 20-25 lat temu farmy wiatrowe o łącznej mocy liczonej w dziesiątkach GW. W przypadku części z nich inwestorzy zastosują repowering, montując w miejsce wyeksploatowanych turbin nowe urządzenia o większej mocy.

Według WindEurope do tej pory w Europie repowering przeprowadzono w przypadku przynajmniej 123 farm wiatrowych, a w ciągu najbliższych 10 lat takiemu procesowi mogą zostać poddane farmy wiatrowe o mocy nawet 20 GW.

REKLAMA

– Repowering ma miejsce i będzie się nasilać. To świetna okazja, aby zwiększyć produkcję z farm wiatrowych. Repowering redukuje liczbę turbin o 1/3, zwiększając jednocześnie produkcję energii trzykrotnie. I pozwala na wykorzystanie obecnych lokalizacji pod farmy wiatrowe, które mają często najlepsze warunki wietrzności – komentuje Giles Dickson, szef WindEurope.

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej wskazuje, że rozwiązaniem dla farm wiatrowych, których możliwość eksploatacji dobiega końca, jest także modernizacja pozwalająca na wydłużenie funkcjonowania o około 5-10 lat.

Jednak jeśli modernizacja nie jest możliwa, konieczne jest rozebranie elektrowni wiatrowych i tutaj pojawia się potrzeba maksymalnego przetworzenia i ponownego wykorzystania surowców wykorzystanych do produkcji wiatraków.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Według WindEurope, recyklingowi może zostać poddane 85-90 proc. elementów elektrowni wiatrowych. Najtrudniejszym komponentem do przetworzenia są łopaty zbudowane z kompozytów, jednak według organizacji istnieją techniki pozwalające na ponowne wykorzystanie także tych elementów turbin.

Wychodząc naprzeciw sytuacji, w której znajdzie się część operatorów wybudowanych 20-25 lat temu farm wiatrowych, WindEurope zapowiedziało wypracowanie wytycznych, których zastosowanie ma przyczynić się do maksymalnego recyklingu elementów wyeksploatowanych turbin.

– WindEurope chce wesprzeć podejmowane w Europie wysiłki związane z budową gospodarki obiegu zamkniętego. Chcemy wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie rozbiórki turbin. Dzisiaj nie ma takich standardów. Wraz z nowym dokumentem, który prezentujemy, wzmacniamy naszą pozycję jako zrównoważonego przemysłu – dodaje Giles Diskson.

Propozycje WindEurope w zakresie rozbiórki i recyklingu turbin wiatrowych są dostępne pod tym linkiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.