PSE finalizuje kluczową inwestycję dla farm wiatrowych na Bałtyku

PSE finalizuje kluczową inwestycję dla farm wiatrowych na Bałtyku
PSE

Tuż przed końcem 2020 roku nowym ciągiem linii elektroenergetycznych najwyższych napięć 400 kV relacji BydgoszczGrudziądzPelplinGdańsk Przyjaźń po raz pierwszy popłynęła energia elektryczna. Linia, która jest obecnie w ruchu próbnym, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu i umożliwi odebranie mocy z planowanych morskich farm wiatrowych.

Budowa liczącego 192 km ciągu linii 400 kV Bydgoszcz Jasiniec – Grudziądz Węgrowo – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń, wraz z towarzyszącymi jej stacjami elektroenergetycznymi w Bydgoszczy, Grudziądzu i Pelplinie, trwała ponad sześć lat. Zastąpi kilka odcinków linii o napięciu 220 kV, zbudowanych w latach 60. Wartość całej inwestycji to ponad 884 mln zł.

Nowa linia 400 kV połączyła zbudowaną w ostatnich latach stację elektroenergetyczną w Gdańsku Przyjaźni ze stacjami w Pelplinie (woj. pomorskie), Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) i Bydgoszczy Jasińcu. Linia służyć będzie wyprowadzeniu mocy m.in. z morskich farm wiatrowych, a w przyszłości także z elektrowni jądrowej, której lokalizacja jest rozważana na północy Polski.

REKLAMA

Budowana od podstaw stacja elektroenergetyczna w Pelplinie wraz z nowym połączeniem liniowym ma umożliwić bezproblemowe działanie lokalnych sieci dystrybucyjnych. Przewidziano także możliwość jej rozbudowy i zwiększenia w ten sposób niezawodności bezpośredniego zasilania miast i gmin Pomorza.

W regionie kujawsko-pomorskim w ramach uruchamianego ciągu liniowego zmodernizowano i rozbudowano dwie stacje elektroenergetyczne: w Bydgoszczy – Jasińcu i Grudziądzu. W ostatnich latach PSE zmodernizowały i rozbudowały drugą stację elektroenergetyczną – Bydgoszcz Zachód, a także zbudowały i uruchomiły nową linię 400 kV Bydgoszcz–Piła. Ostatnie prace trwają jeszcze na budowie linii 400 kV Pątnów–Jasiniec, łączącej aglomerację Bydgoską z południem kraju.

REKLAMA

Rozbudowana stacja elektroenergetyczna w Grudziądzu nie tylko wzmocni stabilność zasilania tego miasta i okolic, ale także pozwoli w przyszłości np. na przyłączenie planowanej w tym mieście elektrowni gazowo-parowej.

– Nowa, niezawodna infrastruktura elektroenergetyczna, gwarantująca nieprzerwane dostawy energii, to bez wątpienia impuls do rozwoju ekonomicznego i zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionów, w których powstaje. Nowy ciąg liniowy między Bydgoszczą a Gdańskiem to jeden z elementów realizowanego przez PSE programu inwestycyjnego o niespotykanej dotąd skali – komentuje Włodzimierz Mucha, wiceprezes zarządu PSE.

Jak podkreśla PSE, linie elektroenergetyczne najwyższych napięć łączące południe i północ kraju wciąż jeszcze służą przede wszystkim do transportu energii z konwencjonalnych źródeł jej wytwarzania, zlokalizowanych głównie na południu. Jednak w najbliższych latach sytuacja znacznie się zmieni wraz z budową kolejnych źródeł energii na Pomorzu. Dzięki inwestycjom PSE realizowanym na północy Polski będzie można efektywnie odebrać i przesłać do odbiorców energię z nowych źródeł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.