Orlen kupił trzy farmy wiatrowe

Orlen kupił trzy farmy wiatrowe
PKN Orlen

Trzy lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy około 90 MW powiększą portfel odnawialnych źródeł energii Grupy Orlen. Koncern podpisał umowę zakupu działających na Pomorzu farm od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Po transakcji Grupa Orlen będzie posiadała w Polsce 353 MW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej, stając się czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.

W ubiegłym miesiącu Orlen ogłosił zakup zlokalizowanej w woj. zachodniopomorskim farmy wiatrowej Kanin o mocy 20 MW. Inwestycja znajduje się w okolicach Darłowa. Składa się na nią 8 turbin o mocy 2,5 MW każda.

Działająca od 2012 roku farma wiatrowa Kanin została zakupiona przez koncern paliwowy od dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych – Stage Capital i Mashav Energia. Produkcja energii jest rozliczana w systemie zielonych certyfikatów i na podstawie zawartych umów posiada gwarancję odbioru wyprodukowanej energii elektrycznej do 2027 roku. Dotychczas produkowała do 50 GWh energii rocznie.

REKLAMA

Teraz PKN Orlen wykonał kolejny ruch w obszarze energetyki wiatrowej,  przejmując trzy farmy wiatrowe zlokalizowane w województwie pomorskim. Są to projekty Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW), które są objęte systemem wsparcia w formie zielonych certyfikatów i które znajdują się w obszarze działalności Energa Operator.

Łączna produkcja energii elektrycznej wynosi około 280 GWh rocznie, a na podstawie zawartych umów farmy wiatrowe mają zagwarantowany odbiór wyprodukowanej energii w perspektywie od roku do dziesięciu lat.

Warunkiem koniecznym do sfinalizowania przejęcia tych farm wiatrowych jest uzyskanie zgody Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po przeprowadzonej akwizycji Grupa Orlen będzie posiadała aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej będzie tworzyło 10 farm, których łączna moc zainstalowana wyniesie 353 MW.

REKLAMA

Ponadto Grupa Orlen posiada dwa bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Koncern posiada również rozbudowaną sieć linii przesyłowych o łącznej długości ok. 200 tysięcy kilometrów, która zapewnia dostawy energii dla ok. 3 mln odbiorców.

Przejmując kolejne farmy stajemy się jednym z największych graczy na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej. Skutecznie realizujemy strategię ORLEN2030, zakładającą rozbudowę portfela odnawialnych źródeł energii, opartego o własne projekty oraz przejęcia innych, perspektywicznych aktywów. Tylko w minionym roku nasza energetyka dostarczyła 3,3 mld zł wyniku EBITDA LIFO i był to najwyższy wynik spośród wszystkich segmentów naszej działalności. Inwestycja na Pomorzu to kolejny krok do budowy nowoczesnego koncernu multienergetycznego i osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – komentuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

W perspektywie najbliższej dekady Grupa Orlen ma wydać na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii łącznie 47 mld zł. Koncern chce inwestować przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę.

Do 2030 roku Grupa Orlen chce posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW liczonej według udziałów Orlenu.

Największą inwestycją będzie mająca osiągnąć moc 1,2 GW morska farma wiatrowa, którą krajowy koncern paliwowy ma wybudować z kanadyjską firmą Northland Power. Orlen ma sprzedać Kanadyjczykom 49 proc. udziałów w tym projekcie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.