Wielki powrót na polski rynek energetyki wiatrowej

Wielki powrót na polski rynek energetyki wiatrowej
Ignacio Galan, CEO Iberdroli

Hiszpański koncern Iberdrola, który należy do grona największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej, kupił trzy farmy wiatrowe zlokalizowane w naszym kraju. Hiszpanie inwestowali w energetykę wiatrową w Polsce wiele lat temu, jednak wycofali się z naszego rynku, sprzedając swoje projekty i farmy wiatrowe państwowym koncernom energetycznym PGE i Enerdze.

Iberdrola zasygnalizowała zainteresowanie inwestycjami wiatrowymi w naszym kraju w ubiegłym roku, zawierając porozumienie dotyczące wspólnej realizacji projektów morskich farm wiatrowych z Eneą. Współpraca jednak szybko została zakończona.

Teraz hiszpański gigant powraca na polski rynek energetyki wiatrowej na lądzie, przejmując trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 163 MW, które do tej pory należały do grupy CEE Equity Partner.

REKLAMA

W tym dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 112,5 MW zostały już wybudowane, a produkowana przez nie energia jest objęta 10-letnimi umowami PPA. Z kolei trzeci projekt o docelowej mocy 50,4 MW ma wkrótce wejść w fazę budowy.

Te akwizycje oznaczają powrót Iberdroli na polski rynek lądowej energetyki wiatrowej, z którego hiszpańska grupa wycofała się w 2013 roku, sprzedając swój portfel projektów, zgromadzony w spółce Iberdrola Renewables Polska, Polskiej Grupie Energetycznej i Enerdze.

PGE przejęła od Iberdroli farmy wiatrowe o mocy 70,5 MW, a Energa stała się właścicielem farm wiatrowych Karścino i Bystra, których łączna moc wynosi 114 MW. Dodatkowo obie firmy przejęły także znajdujące się w trakcie realizacji projekty wiatrowe. 

REKLAMA

Nie tylko onshore

Mimo wycofania się ze współpracy z Eneą hiszpański koncern nie stracił zainteresowania budową farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Iberdrola kupiła 70 proc. udziałów w firmie Sea Wind, która ma rozwijać siedem projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 7,3 GW.

Hiszpanie podkreślają, że te inwestycje wpisują się w ich cel budowy hubu morskich farm wiatrowych w niemieckiej, polskiej i szwedzkiej części Bałtyku. Iberdrola przytacza szacunki, zgodnie z którymi Morze Bałtyckie posiada potencjał budowy farm wiatrowych o łącznej mocy nawet 93 GW, z czego 28 GW mogłoby powstać w polskiej części Bałtyku.

Obecnie portfel odnawialnych źródeł energii w grupie Iberdrola liczy już 35 GW. Ten potencjał Hiszpanie chcą podwoić do roku 2025 dzięki realizacji strategii inwestycyjnej, której budżet ma wynieść 75 mld euro.

Cel hiszpańskie grupy energetycznej to osiągnięcie neutralności klimatycznej już w 2030 roku. Już teraz Iberdrola może pochwalić się relatywnie niskim poziomem emisji, który wynosi średnio 98 gram CO2 na każdej wytworzonej kilowatogodzinie energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.