Nordex dostarczy do Polski turbiny dla dewelopera VSB

Nordex dostarczy do Polski turbiny dla dewelopera VSB
Nordex

Elektrownie wiatrowe niemieckiego producenta wejdą w skład projektu wiatrowego o mocy 42 MW realizowanego w Polsce przez dewelopera VSB.

Zamówienie złożone przez VSB obejmuje 11 elektrowni wiatrowych, a oprócz dostawy turbin Nordex zajmie się również ich serwisowaniem w okresie 20 lat.

Dostawa i instalacja elektrowni wiatrowych ma nastąpić jesienią przyszłego roku, a farma wiatrowa VSB ma być gotowa pod koniec 2022 r.

REKLAMA

VSB nie przekazuje szczegółów na temat tego projektu. Natomiast kilka miesięcy temu deweloper informował o przejęciu zlokalizowanych w naszym kraju projektów wiatrowych o łącznej mocy 300 MW, które znajdują się w woj. wielkopolskim.

Mająca siedzibę w Dreźnie grupa VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej ok. 1,1 GW. Wartość tych inwestycji sięga 1,7 mld euro. VSB świadczy również usługi zarządzania odnawialnymi źródłami energii o mocy około 1,4 GW. Grupa wraz ze spółkami zależnymi zatrudnia ponad 300 osób.

Wywodzący się z Niemiec deweloper działa w Polsce od 2008 r., a w naszym kraju zrealizował do tej pory m.in. położoną w pobliżu Legnicy farmę wiatrową Taczalin, która zapewnia energię dla fabryki silników i baterii firmy Mercedes-Benz w Jaworze w woj. dolnośląskim.

REKLAMA

Wraz z najnowszym zamówieniem łączna moc turbin, które Nordex dostarczy do Polski, przekroczyła 700 MW, z czego 240 MW ma być w trakcie realizacji.

Do tej pory niemiecki producent zrealizował dostawy elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 32 GW, które znajdują się w ponad 40 krajach.

Nordex produkuje lądowe elektrownie wiatrowe i ich komponenty w fabrykach w Niemczech, Hiszpanii, Brazylii, USA, Meksyku i Indiach. Firma zatrudnia około 8,5 tys. pracowników.

W ubiegłym roku Nordex wypracował przychody wynoszące ponad 4,6 mld euro. Kilka dni temu niemiecka firma poinformowała, że w pierwszym kwartale 2021 r. otrzymała zamówienia na 297 turbin o łącznej mocy 1,247 GW. To gorszy wynik od zanotowanego w analogicznym okresie ubiegłego roku, gdy Nordex pozyskał zamówienia na elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1,644 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.