Półfinał konkursu NCBR na turbinę wiatrową. Stawka to 1 mln zł

Półfinał konkursu NCBR na turbinę wiatrową. Stawka to 1 mln zł

Ćwierćfinały „Wielkiego Wyzwania: Energia”, konkursu realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, już za nami. Do półfinałów dostało się 51 zespołów. Drużyna, która zaprezentuje najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej, zdobędzie główną nagrodę, czyli 1 milion złotych.

Z myślą o stymulowaniu przełomowych rozwiązań dotyczących tworzenia małogabarytowych instalacji wykorzystujących energię wiatru oraz magazyny energii, w „Wielkim Wyzwaniu: Energia” Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) postawiło przed uczestnikami konkretny problem badawczy.

Zadanie polega na przygotowaniu rozwiązania  pozwalającego na produkcję  i ewentualnie magazynowanie energii elektrycznej pochodzącej z siły wiatru w najbardziej efektywny sposób, w warunkach przydomowych i przy niewielkich, charakterystycznych dla Polski, prędkościach wiatru.

REKLAMA

Celem drużyn konstruktorskich jest opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej efektywnego oddawania i magazynowania (wymóg fakultatywny).

Prototyp musi spełniać parametry określone w „Podręczniku Uczestnika”, m.in. jego wymiary nie mogą być większe od sześcianu o boku 2 metrów, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto urządzenie ma się cechować estetycznym wyglądem i cichą pracą.

W inicjatywie realizowanej ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój biorą udział pasjonaci OZE i energetyki wiatrowej, a wśród nich m.in. naukowcy, studenci czy „garażowi” wynalazcy. Nad swoimi rozwiązaniami uczestnicy pracują samodzielnie bądź w drużynach.

Większe grono półfinalistów

Na podstawie filmów przekazanych przez uczestników ćwierćfinałów „Wielkiego Wyzwania: Energia” Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło aż 51 półfinalistów. W tej fazie zmagań zespoły miały za zadanie przesłać do oceny materiał wideo, dokumentujący działanie swojego prototypu podczas nawiania wiatru. Na tym etapie urządzenie powinno być w stanie przekształcić energię kinetyczną na elektryczną.

REKLAMA

Pierwotnie do półfinałów miało zostać dopuszczonych 40 zespołów. NCBR podkreśla, że zmiana decyzji nastąpiła podczas weryfikacji nagrań, kiedy okazało się, że poziom techniczny zaprezentowanych rozwiązań miał być tak wysoki, że nie sposób było wyznaczyć najlepszą czterdziestkę.

– To dla nas prawdziwa radość, że rywalizacja w pierwszym w Polsce „Wielkim Wyzwaniu: Energia” przebiega na tak wysokim poziomie. Gratuluję 51 zespołom, które dostały się do półfinałów. Choć musimy się pożegnać z niektórymi uczestnikami, chciałbym wyrazić głębokie uznanie dla wszystkich, którzy włączyli się w te zmagania i opracowali prototypy przydomowych elektrowni wiatrowych, rozwijając swoje innowacyjne, błyskotliwe, często zaskakujące pomysły. To wysiłek podjęty przecież nie tylko z nadzieją na nagrodę, ale również – a może przede wszystkim – z myślą o praktycznym zastosowaniu tych urządzeń mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Był to dobrze wykorzystany czas, co z pewnością w przyszłości zaprocentuje. Jestem przekonany, że do półfinałów drużynom uda się dopracować prototypy i że rezultaty Wyzwania wzmocnią polski potencjał w dziedzinie małogabarytowych elektrowni wiatrowych – dodaje.

Zespoły, które zakwalifikowały się do półfinałów, mają teraz czas na przygotowanie swoich prototypów do wizyt gospodarczych, które są kolejnym kamieniem milowym zawodów technologicznych.

Półfinał „Wielkiego Wyzwania: Energia” polegać będzie na przeprowadzeniu testu działania urządzenia w warunkach sztucznego wiatru, wiejącego ze zmienną prędkością, ale identycznego dla każdej z drużyn. Poszczególne prototypy zostaną podłączone do aparatury pomiarowej dostarczonej przez organizatora.

Do finału na PGE Narodowym w Warszawie zakwalifikuje się dziesięć najlepszych ekip konstruktorskich. W tym etapie rywalizacja potrwa maksymalnie 6 godzin, a zespół, którego urządzenie w sposób najbardziej skuteczny i efektywny przetworzy energię wiatru w energię elektryczną, zostanie zwycięzcą Wyzwania i wygra 1 milion złotych.

Dodatkowo spośród półfinalistów jury wytypuje trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”. Nagrodę specjalną w tej kategorii otrzyma ten spośród nominowanych uczestników, którego urządzenie uzyska największą liczbę głosów publiczności.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.