Chińczycy chcą zdobyć rynek offshore wielką turbiną wiatrową

Chińczycy chcą zdobyć rynek offshore wielką turbiną wiatrową
Ming Yang

O ile Chińczycy zdominowali globalny przemysł fotowoltaiczny, to w energetyce wiatrowej zwłaszcza morskiej nadal pozostają w tyle za producentami turbin z Europy, którzy nadają tempa i wyznaczają trendy w rozwoju technologii offshore. Chce to zmienić chińska firma Ming Yang, wprowadzając na rynek morską turbinę wiatrową o mocy, która przewyższa moc największych turbin, nad którymi pracują obecnie Vestas, Siemens Gamesa czy GE.

Obecnie moc największych turbin, które są instalowane na morskich farmach wiatrowych, zbliża się do 10 MW. Najwięksi producenci, aby utrzymać swoją pozycję, muszą jednak pracować nad turbinami o dużo większej mocy, bez których mogą zostać w najbliższych latach odcięci od kontraktów.

W tym celu duński Vestas, który zwiększył aktywność w technologiach offshore po przejęciu pełnej kontroli nad producentem morskich elektrowni wiatrowych MHI Vestas, przed miesiącem zapowiedział wprowadzenie na rynek turbiny o mocy 15 MW i średnicy łopat wirnika wynoszącej 236 metry.

REKLAMA

Elektrownia wiatrowa V236-15.0 MW ma wytwarzać przeciętne w skali roku około 80 GWh energii elektrycznej, pracując ze średnim tzw. capacity factor przekraczającym 60 proc.

Taka ilość energii odpowiada średniemu rocznemu zapotrzebowaniu około 20 tys. gospodarstw domowych w Europie. Praca turbiny pozwoli na uniknięcie emisji ok. 38 tys. ton CO2 rocznie, a więc tyle, ile emituje w skali roku 25 tys. samochodów osobowych.

Prototyp elektrowni wiatrowej Vestas V236-15.0 MW ma zostać uruchomiony w 2022 roku, a seryjna produkcja rekordowej turbiny ma ruszyć w roku 2024.

Vestas zdobył już nawet pierwsze, warunkowe zamówienie na te turbiny. Mają one wejść w skład farmy wiatrowej o mocy 900 MW, którą na Morzu Północnym chce zbudować niemiecka grupa energetyczna ENBW.

REKLAMA

Jeśli plan Duńczyków się powiedzie, Vestas wyprzedzi innych czołowych producentów morskich turbin – GE i Siemens Gamesę, którzy planują wprowadzenie na rynek turbin o nieco mniejszej mocy.

Pierwsza z tych firm testuje już prototyp turbiny o mocy 13 MW, z kolei druga zapowiedziała wprowadzenie modelu liczącego 14 MW z możliwością optymalizacji do 15 MW.

Tymczasem chińska firma MingYang Smart Energy ogłosiła, że zbuduje jeszcze większą elektrownię wiatrową, która przewyższy turbiny Vestasa, GE i Siemensa zarówno pod względem mocy jak i średnicy łopat wirnika.

Turbina chińskiego producenta ma posiadać moc 16 MW, jej wysokość wyniesie 264 metry, a średnica łopat wirnika ma sięgać 242 metrów.

Prototyp turbiny oznaczonej jako MySE 16.0-242 ma być gotowy w 2023 roku, a pierwsze dostawy do komercyjnych projektów miałyby się rozpocząć już w kolejnym roku.

Chińska firma zapewnia, że turbina przy średnich warunkach wietrzności będzie w stanie wytworzyć około 80 MWh energii elektrycznej rocznie, co według szacunków MingYang odpowiada zapotrzebowaniu około 20 tys. gospodarstw domowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.