PGE EO bada turbiny wiatrowe za pomocą autonomicznego drona

PGE EO bada turbiny wiatrowe za pomocą autonomicznego drona
PGE Energia Odnawialna

Na farmach wiatrowych należących do PGE Energia Odnawialna przeprowadzono testy autonomicznego drona. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, wykorzystującemu funkcję autopilota i system sterowania lotem, urządzenie jest w stanie samodzielnie, bez wsparcia operatora przeprowadzić inspekcję łopat turbin wiatrowych.

Dotychczasowy monitoring turbin wiatrowych należących do PGE Energia Odnawialna – największego producenta energii wiatrowej w Polsce – odbywał się przy użyciu zdalnie sterowanych dronów i łazików.

W obu przypadkach sprzęt musiał być w pełni obsługiwany przez pracowników spółki. Jedna osoba odpowiadała za sterowanie, a druga za wykonanie zdjęć. W ten sposób sprawdzano, czy łopaty turbin nie są uszkodzone, czy nie pojawiły się pęknięcia, ubytki laminatu, zniszczenia związane z uderzeniem pioruna.

REKLAMA

W przypadku autonomicznego drona zadaniem pracownika PGE jest jedynie uruchomienie urządzenia. Potem wszystko odbywa się już automatycznie. Dron samodzielnie startuje, podlatuje pod gondolę turbiny, wykonuje lot zgodnie z zaprogramowaną trajektorią, a następnie bezpiecznie wraca na miejsce startu.

Zdjęcia z trwającego około 10 minut oblotu zostają zapisane na karcie SD. Na ich podstawie technik dokonuje analizy stanu technicznego łopat turbiny wiatrowej i opracowuje raport z inspekcji. 

System testowany przez PGE Energia Odnawialna ma w przyszłości usprawnić prace diagnostyczne prowadzone na farmach PGE. Skróci się czas przeprowadzenia inspekcji, w wyniku czego efektywność kosztowa diagnostyki turbin wiatrowych może znacząco wzrosnąć.

REKLAMA

Pilotaż z użyciem autonomicznego drona przeprowadzono na razie na wybranych farmach wiatrowych Żuromin, Skoczykłody i Kamieńsk. PGE Energia Odnawialna nie wyklucza, że taki rodzaj inspekcji będzie realizowany na wszystkich farmach wiatrowych należących do spółki.

Projekt autonomicznego drona przygotowała firma innoTronics, w ramach programu rozwoju startupów IMPACT_Poland realizowanego wspólnie z Akceleratorem PGE.

Konstruktorom drona zależało, aby sprawdzić, na ile sprzęt jest uniwersalny i może monitorować każdy rodzaj turbiny wiatrowej.

PGE Energia Odnawialna, należąca do Grupy Kapitałowej PGE, jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada między innymi 17 farm wiatrowych o łącznej mocy 683 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.