Konferencja PSEW 2021. Zobacz transmisję

Konferencja PSEW 2021. Zobacz transmisję
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

W Serocku rozpoczyna się dzisiaj najważniejsze wydarzenie dla polskiego rynku wiatrowego kolejna edycja corocznej konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. W tym artykule będzie można śledzić dzisiaj i jutro relację z wybranych paneli Konferencji PSEW 2021.  

Jak informuje organizator – Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, dyskusję podczas konferencji PSEW2021 zdominują analizy eksperckie oraz debaty uczestników o wpływie energetyki wiatrowej na odbudowę gospodarki po pandemii Covid 19, a także o roli tej technologii w realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu i Krajowego Planu Odbudowy.

W tegorocznej edycji konferencji PSEW wezmą udział managerowie firm z branży energetycznej, globalni liderzy technologii oraz największe podmioty prowadzące procesy inwestycyjne na całym świecie, zarówno na lądzie, jak i na morzu. W dyskusjach oraz warsztatach głos zabiorą również przedstawiciele administracji państwowej, którzy mają realny wpływ na warunki rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.

REKLAMA

Uczestnicy paneli będą dyskutować o obecnym stanie oraz szansach dla lądowej energetyki wiatrowej w Polsce, rynku energii elektrycznej oraz jego dynamicznych zmianach.

Istotną kwestią będzie morska energetyka wiatrowa wraz z dotychczasowymi regulacjami, sugestiami ich modyfikacji oraz planami w zakresie tzw. sector deal.

Przedstawiciele branży wiatrowej mają dyskutować o skutecznym zarządzaniu instalacjami, które pozwolą na ich efektywną pracę przez 20 lat i dłużej.

Zaprezentowany zostanie również potencjał polskich przedsiębiorstw oraz ich rola w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, a także technologie w zakresie produkcji wodoru z energii wiatrowej w celu stabilizacji pracy Krajowego Systemu Energetycznego

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podkreśla, że wykorzystanie potencjału rozwoju energetyki wiatrowej pozwoli przeprowadzić transformację energetyczną Polski o wiele taniej niż to wynika z rządowego dokumentu, jakim jest Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu. Jednak konieczne są do tego zmiany w prawie. 

Sam projekt Nowego Ładu stawia ambitne cele przed polską energetyką wiatrową, ale obecnie obowiązujące prawo, a w szczególności ustawa 10h, właściwie uniemożliwia realizację projektów wiatrowych na lądzie. Jeśli zmiany w przepisach nie wejdą w życie, krajowy miks energetyczny nadal będzie oparty o emisyjne źródła, które według dokumentów rządowych powinny być redukowane i zastępowane odnawialnymi – komentuje PSEW.

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, podkreśla, że energetyka wiatrowa to obecnie najtańsze źródło energii.

REKLAMA

– Obniża rachunki Polaków za prąd i odciąża państwo z płacenia gigantycznych kwot za prawa do emisji CO2. Dodatkowo zainteresowanie inwestorów budową nowych farm wiatrowych jest ogromne. Jeśli tylko zmiany legislacyjne związane z ograniczeniami lokalizowania wiatraków wejdą w życie, możemy spodziewać się nawet 10GW nowych mocy na lądzie w najbliższej dekadzie. To kluczowe tematy, które będziemy podejmować w trakcie naszej konferencji, licząc na konkretne deklaracje zainteresowanych stron – mówi Janusz Gajowiecki.

W dniu 30 sierpnia w tym artykule będzie można śledzić relację z Konferencji PSEW 2021, która rozpocznie się o godzinie 14.

W dniu 31 sierpnia będzie można śledzić transmisję z Konferencji PSEW 2021 zaplanowaną od godziny 10.30.

 

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym Konferencji PSEW 2021.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.