Cena energii z polskich farm wiatrowych EDPR powyżej 80 EUR/MWh

Cena energii z polskich farm wiatrowych EDPR powyżej 80 EUR/MWh
EDPR

W pierwszych trzech kwartałach tego roku EDPR  drugi największy producent energii wiatrowej w Polsce – odnotował niższą produktywność swoich farm wiatrowych, jednak portugalskiej grupie udało się wyraźnie zwiększyć przychody ze sprzedaży energii. Średnia cena, po której EDPR sprzedał w tym czasie energię z polskich wiatraków, wyniosła ponad 81 euro za MWh.

Na koniec trzeciego kwartału 2021 r. moc farm wiatrowych EDPR w Polsce wynosiła 556 MW, z czego 80 MW oddano do użytku w tym roku. To oznaczało, że portugalska firma była drugim największym producentem energii wiatrowej w naszym kraju – po PGE.

Przeciętny wiek elektrowni wiatrowych EDPR w Polsce ma wynosić 7 lat, podczas gdy średni wiek wszystkich aktywów portugalskiej grupy to 9 lat.

REKLAMA

W raporcie za trzeci kwartał EDPR podaje ponadto średni stopień wykorzystania mocy, który w przypadku polskich farm wiatrowych w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wyniósł 23 proc., co jest wynikiem gorszym o 5 pkt proc. od osiągniętego w analogicznym okresie zeszłego roku.

Przeciętny stopień wykorzystania mocy wszystkich europejskich aktywów EDPR w pierwszych trzech kwartałach tego roku wyniósł 25 proc. i był na takim samym poziomie jak osiągnięty przed rokiem.

W efekcie niższego tzw. load factor polskie elektrownie wiatrowe EDPR w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wytworzyły 759 GWh energii elektrycznej, czyli o 2 proc. mniej niż przed rokiem.

Mimo to EDPR zarobił więcej na sprzedaży energii z farm wiatrowych w Polsce dzięki wyższej cenie. Wyniosła ona w pierwszych trzech kwartałach tego roku przeciętnie 81,1 EUR/MWh i była wyższa od średniej ceny z zeszłego roku (77,1 EUR/MWh).

REKLAMA

Przeciętna cena, po której EDPR sprzedał energię w Europie w pierwszych trzech kwartałach tego roku, wyniosła 73,8 EUR/MWh i była niższa od ceny zeszłorocznej (81,6 EUR/MWh). Najwyższą cenę portugalska firma osiągnęła w przypadku energii wytwarzanej na farmach wiatrowych w Belgii (105,9 EUR) i we Włoszech (106,3 EUR).

Dzięki wyższym cenom energii przychody EDPR ze sprzedaży energii wiatrowej w naszym kraju wzrosły w okresie styczeń-wrzesień 2021 r. do 63,8 mln euro w porównaniu z przychodami na poziomie 58,6 mln euro odnotowanymi przed rokiem.

Wkrótce moc polskich aktów EDPR powinna jeszcze wzrosnąć. Na koniec września w trakcie budowy w naszym kraju miały być instalacje o łącznej mocy 291 MW.

Część z nowych aktywów zostanie sprzedana funduszowi Mirova na podstawie umowy, o której EDPR informował w sierpniu. Podano wówczas, że sprzedane zostanie sześć farm wiatrowych o mocy 149 MW, z tym 20 MW miało zostać oddane do użytku w 2020 roku, a pozostała część była w budowie. Wartość tej transakcji ustalono na 303 mln euro.

Obecnie moc odnawialnych źródeł energii w całym portfelu EDPR wynosi 12,2 GW. Na koniec września portugalska grupa była w trakcie budowy źródeł o mocy 2,7 GW, w tym 2,17 GW w lądowej energetyce wiatrowej, 215 MW w fotowoltaice i 269 MW w morskiej energetyce wiatrowej (z uwzględnieniem posiadanych przez EDPR udziałów w poszczególnych projektach).

Strategia EDPR na lata 2021-25 zakłada oddanie do użytku nowych mocy w energetyce odnawialnej rzędu 20 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.