PGE, Tauron i Enea zbudują morskie farmy wiatrowe

PGE, Tauron i Enea zbudują morskie farmy wiatrowe
Siemens Gamesa Renewable Energy

PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia oraz Enea chcą wspólnie rozwijać projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Wczoraj państwowe koncerny energetyczne podpisały warunkowe umowy sprzedaży udziałów w czterech projektach należących dotąd do PGE.

Na początku tego roku PGE, Tauron i Enea podpisały list intencyjny, wyrażając wolę współpracy przy przyszłych projektach morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Teraz PGE zawarła z Tauronem i Eneą warunkowe umowy sprzedaży udziałów w czterech spółkach projektowych, których zadaniem będzie pozyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim.    

REKLAMA

– Intencją listu podpisywanego w styczniu 2021 r. z Tauronem i Eneą było zacieśnienie współpracy koncernów energetycznych w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Dzisiaj ta intencja staje się faktem – wspólnie będziemy ubiegać się o stosowne pozwolenia i w kolejnych krokach rozwijać cztery projekty na Morzu Bałtyckim – trzy wspólnie z Eneą i jeden we współpracy z Tauronem. Pozyskanie kolejnych lokalizacji na Bałtyku i wspólny rozwój morskiej energetyki wiatrowej przyspieszy tempo transformacji energetycznej Polski – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jak zapewniają państwowe koncerny energetyczne, motywacją do podjęcia wspólnych działań jest uzyskanie efektu synergii przy podejmowaniu wspólnych inwestycji w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Współpraca pomiędzy spółkami jest uzasadniana dużą konkurencją ze strony rosnącej liczby podmiotów chcących uzyskać pozwolenia lokalizacyjne i rozwijać projekty wiatrowe w polskiej części Morza Bałtyckiego.

REKLAMA

Podpisane umowy są umowami warunkowymi. Jedynym warunkiem zawieszającym jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek do prezesa UOKiK o koncentrację spółki PGE z Eneą został złożony 5 lipca br. Z kolei wniosek o koncentrację spółki PGE z Tauron Polska Energia został złożony 28 października. Aktualnie oba wnioski są procedowane przez Urząd. 

PGE obecnie rozwija projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy około 3,5 GW, natomiast strategia PGE opublikowana jesienią 2020 r. określiła długoterminową wizję rozwoju Grupy PGE w obszarze energetyki morskiej na co najmniej 6,5 GW do 2040 roku.

W pierwszym etapie wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej PGE ma wybudować morskie farmy wiatrowe o mocy 2,5 GW w ramach joint venture 50/50 z duńskim Orsted. Dla tych projektów zabezpieczono już wsparcie w formie mających obowiązywać przez 25 lat kontraktów różnicowych.

Zgodnie ze swoją strategią grupa Tauron chce mieć w 2030 roku morskie farmy wiatrowe na Bałtyku o mocy 1 GW. Wcześniej w tym zakresie Tauron nawiązał współpracę z inwestującą w offshore firmą Ocean Winds utworzoną przez portugalski EDPR i francuskie Engie. Ta współpraca została jednak szybko zakończona.

Z kolei Enea początkowo chciała realizować morskie farmy wiatrowe we współpracy z hiszpańską Iberdrolą, jednak ta współpraca również zakończyła się fiaskiem.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.