Respect Energy zastosuje cable pooling

Respect Energy zastosuje cable pooling
Sebastian Jabłoński

Spółka Respect Energy SA przejmie farmę wiatrową Wicko zlokalizowaną na Pomorzu i uruchomi obok niej, w ramach tego samego punktu przyłączenia, również elektrownię fotowoltaiczną. Akwizycja farmy wiatrowej została sfinansowana ze środków uzyskanych w ramach emisji zielonych obligacji.

Na przejmowaną przez Respect Energy farmę wiatrową Wicko składa się 5 turbin wiatrowych Enercon E82 E2 o łącznej mocy 10 MW, które generują 25 GWh energii w skali roku. Obecnie mają trwać analizy dotyczące rozbudowy mocy tej elektrowni w oparciu o technologie fotowoltaiczne w ramach koncepcji określanej jako cable pooling.

Respect Energy podkreśla, że korelacja źródeł wiatrowych i słonecznych dzięki wykorzystaniu cable pooling może okazać się jednym z bardziej efektywnych rozwiązań na rynku odnawialnych źródeł energii, a połączenie generacji wiatrowej i fotowoltaicznej będzie skutkować powstaniem bardziej zrównoważonych źródeł energii, co przyczyni się do stabilizowania sieci.

REKLAMA

Jestem przekonany, że właśnie tak wygląda przyszłość energii odnawialnej i jestem dumny, że mój zespół wyznacza kierunek dla całej branży. W Europie tego typu inwestycje stają się standardem zarówno wśród małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw, takich jak Respect Energy SA. Symbioza energii słonecznej i wiatrowej to po prostu przyszłość, która nie może nas ominąć – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy SA.

Jak zapewnia Tomasz Zadroga, CEO Respect Energy SA, Wicko jest inwestycją spółki obejmującą 30-hektarową działkę z ogromnym potencjałem energotwórczym zarówno dla paneli słonecznych, jak i turbin wiatrowych, a projekt wkrótce może stać się przykładem nowego podejścia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych z wykorzystaniem cable pooling.

Jesteśmy przekonani, że inwestycje w różne rodzaje OZE pozwolą w pełni wykorzystać potencjał, który kryje się na tych 30 hektarach terenu nad Bałtykiem. Plany Respect Energy SA na najbliższe miesiące to projekty przełomowe, z perspektywy biznesowej i społecznej, co zawsze staramy się łączyć. To jeden z fundamentów naszej filozofii działania – komentuje Tomasz Zadroga.

REKLAMA

Przejęcie farmy wiatrowej Wicko zostanie zrealizowane ze środków w wysokości 60 mln zł pozyskanych przez Respect Energy w ramach emisji zielonych obligacji. Wyłącznym organizatorem emisji obligacji był Dom Maklerski BOŚ SA, a jedynym obligatariuszem został Bank Ochrony Środowiska SA. Projekt miał spełniać kryteria określone w Green Bond Principles.

Potrzeby finansowe zielonej transformacji w Polsce są olbrzymie. Pomimo planowanej znaczącej podaży środków publicznych, istotna luka kapitałowa będzie sukcesywnie wypełniana przez sektor finansowy. Dom Maklerski BOŚ SA posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie w obszarze pozyskiwania finansowania na zielone inwestycje, stąd nasze zaangażowanie w tak perspektywiczny projekt jak Wicko, było dla nas czymś naturalnym – komentuje Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ SA.

– Jednym z celów strategicznych Banku Ochrony Środowiska SA jest wspieranie i napędzanie zielonej transformacji w Polsce. Projekt w Wicku oceniamy jako bardzo perspektywiczny. Wierzymy, że może stanowić on wzór dla innych podobnych inwestycji. Z tego też względu podjęliśmy decyzję nie tylko o organizacji emisji obligacji za pośrednictwem DM BOŚ SA, ale również o nabyciu ich w całości, stając się tym samym jedynym obligatariuszem – dodaje Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska SA.

Inwestycja w Wicku jest drugim projektem rozwijanym na Pomorzu przez Respect Energy SA. W tym roku pracę powinna rozpocząć elektrownia fotowoltaiczna, którą Respect Energy buduje z Goldbeck Solar. Inwestycja jest prowadzona w Zwartowie na powierzchni aż 300 hektarów. Wielka elektrownia PV ma produkować nawet 290 GWh energii elektrycznej rocznie. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.