OX2 szykuje wielką farmę wiatrową na Bałtyku

OX2 szykuje wielką farmę wiatrową na Bałtyku
Vestas

Szwedzki deweloper odnawialnych źródeł energii wystąpił o decyzję środowiskową dla projektu morskiej farmy wiatrowej, która  jeśli zostaną osiągnięte aktualne założenia – ma posiadać moc nawet 5,5 GW. Dla porównania  obecnie budowana największą morska farma wiatrowa na świecie osiągnie moc o 1,9 GW niższą.

OX2 – szwedzki deweloper odnawialnych źródeł energii, który ostatnio stał się bardzo aktywny także na polskim rynku OZE – wystąpił o wydanie pozwolenia środowiskowego dla projektu wielkiej morskiej farmy wiatrowej o nazwie Aurora i docelowej mocy 5,5 GW.  

Inwestycja ma zostać zrealizowana na Morzu Bałtyckim w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Elektrownie wiatrowe mają powstać w odległości około 20 km na południe od wyspy Gotlandia i około 30 km od wschodniego wybrzeża wyspy Olandia.

REKLAMA

Plan OX2 zakłada, że postawionych tam może zostać nawet 370 elektrowni wiatrowych, które będą mogły osiągnąć maksymalną wysokość 370 metrów.

Szacowana produkcja energii z farmy wiatrowej Aurora to około 24 TWh. Jak wylicza OX2, odpowiada to rocznej konsumpcji energii przez około 5 mln szwedzkich gospodarstw domowych.

Korzyścią środowiskową ma być ograniczenie emisji CO2 o około 14 mln ton w skali roku.

Aby jednak ta inwestycja doszła do skutku, kluczowe jest uzyskanie pozwoleń środowiskowych. Obecnie wnioskiem w tej sprawie, który został uzupełniony o raport środowiskowy, zajmuje się administracja wyspy Gotlandia.

Morska farma wiatrowa Aurora to nie jedyny projekt offshore w portfelu OX2. Szwedzki deweloper ma rozwijać projekty farm wiatrowych na morzu o łącznej mocy ponad 11 GW.

OX2 ostatnio sygnalizował zainteresowanie budową farm wiatrowych również w polskiej części Morza Bałtyckiego. Możliwe byłoby to w ramach drugiego etapu systemu wsparcia dla offshore, w którym kluczowe będą aukcje mające się odbyć w latach 2025-27. Wcześniej jednak deweloperzy chcący wziąć w nich udział muszą zabezpieczyć konkretne morskie strefy, uzyskując dla nich pozwolenia lokalizacyjne.

REKLAMA

Do tej pory OX2 skupiał się w naszym kraju głównie na rozwoju projektów lądowych farm wiatrowych. Na początku tego roku została oddana do użytku pierwsza farma wiatrowa OX2 w Polsce.

Farma wiatrowa Żary posiada moc 21 MW i składa się na nią 7 turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 3 MW i średnicy łopat wirnika 117 metrów – model Nordex N117/3000 – o wysokości piasty 121,5 metra. Łączna produkcja energii jest szacowana na 66 GWh rocznie.

Model biznesowy, który przyjął szwedzki deweloper, zakłada sprzedaż zrealizowanych inwestycji. Farma wiatrowa, która powstała na terenie województwa lubuskiego, została już sprzedana funduszowi MEAG Munich Ergo Asset Management GmbH (MEAG).

W ostatnich aukcjach, które zostały przeprowadzone przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu zeszłego roku, szwedzka firma uzyskała wsparcie dla projektów farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej blisko 120 MW oraz dla farm fotowoltaicznych o mocy 28 MW.

Oprócz budowy kolejnych farm wiatrowych OX2 postawi w naszym kraju swoje pierwsze elektrownie fotowoltaiczne. Przygotowywana jest budowa m.in. ogromnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 90 MW, która powstanie na terenie województwa opolskiego.

Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku i powinna to być wówczas jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Szwedzka firma rozwija i sprzedaje farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne. Od 2004 roku OX2 sprzedał inwestycje o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie około 2,5 GW w Szwecji, Finlandii, Norwegii oraz Polsce na rzecz m.in. Allianz, Ardian oraz Ikea. W latach 2014-2020 OX2 zrealizował w Europie więcej lądowych inwestycji wiatrowych niż jakikolwiek inny deweloper.

OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Finlandii, Francji, Norwegii, Polsce, Hiszpanii, Rumuni, na Litwie oraz we Włoszech. Siedziba firmy znajduje się w Sztokholmie. Przychody OX2 ze sprzedaży w ubiegłym roku wyniosły 5,201 mld SEK (2,33 mld PLN), a EBIT sięgnął 416 mln SEK (186,6 mln PLN).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.