TotalEnergies i KGHM szykują projekty morskich farm wiatrowych

TotalEnergies i KGHM szykują projekty morskich farm wiatrowych
fot. Andrew Martin/Pixabay

Kolejne firmy dołączają do wyścigu o lokalizacje pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku w drugim etapie systemu wsparcia. KGHM i TotalEnergies chcą rozwijać projekty offshore w ramach joint venture z udziałami 50/50.

TotalEnergy i KGHM zapowiadają, że do wspólnej inwestycji, której realizację planują po uzyskaniu lokalizacji pod morskie farmy wiatrowe, wniosą najlepsze zasoby obu przedsiębiorstw.

TotalEnergies deklaruje wykorzystanie w projekcie budowy farmy wiatrowej na morzu swojej wiedzy i doświadczenia w zakresie operacji przybrzeżnych oraz zarządzania projektami na dużą skalę. Pomogą też powiązania spółki ze światowymi łańcuchami dostaw.

REKLAMA

Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym Polska jest szczególnie dobrze przygotowana do udziału w rozwoju tego obiecującego rynku – podkreśla Vincent Stoquart, wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w TotalEnergies.

TotalEnergies to globalna spółka multienergetyczna, która jest w trakcie budowy portfela projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW (2/3 ma bazować na turbinach mocowanych do morskiego dna, a 1/3 to planowane konstrukcje pływające). Francuska grupa realizuje je m.in. w Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA.

Obie firmy podkreślają fakt, że budowa farm wiatrowych na morzu pobudzi lokalny przemysł, a docelowo przyczyni się do dostarczania energii elektrycznej po konkurencyjnej cenie.

KGHM jako spółka skarbu państwa wniesie do projektu swoją wiedzę na temat polskiego rynku. Przedsiębiorstwo aktywnie włącza się w działania zmierzające do zmiany miksu energetycznego.

REKLAMA

W strategii KGHM zadeklarowaliśmy osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jesteśmy zaangażowani w proces pozyskiwania kilku projektów lądowych i przybrzeżnych – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA. 

Rządowy program rozwoju MEW na Morzy Bałtyckim cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nowy system licytacji obejmuje 11 obszarów w polskiej części Bałtyku, reprezentujących oczekiwaną łączną moc farm wiatrpowych na poziomie ponad 10 GW.

Swój udział w przetargu zapowiedział już norweski koncern paliwowo-energetyczny Equinor, który od 2018 roku uczestniczy w budowie morskich farm wiatrowych w naszym kraju, współpracując jako udziałowiec spółki joint venture z Polenergią. Ich inwestycje Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy 1,44 GW, stawiane są w ramach pierwszej fazy rozwoju MEW w Polsce.

Kolejne przedsiębiorstwa zainteresowane budową morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku to m.in. brytyjska spółka SSE Renewables i hiszpańska Acciona Energia. Wczoraj zapowiedziały one zgłoszenie wniosków o lokalizację położoną 85 km od wybrzeża  (60.E.4), gdzie morze ma głębokość 58 m.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.