To będzie największa lądowa elektrownia wiatrowa

To będzie największa lądowa elektrownia wiatrowa
fot. Vestas

Producent z Danii, który jest największym dostawcą elektrowni wiatrowych na globalny i polski rynek, ogłosił plan wprowadzenia na rynek turbiny EnVentus, której moc ma wynieść aż 7,2 MW. Dla porównania: z uwagi na zapisy ustawy odległościowej w Polsce są obecnie instalowane turbiny o znacznie mniejszych mocach rzędu 2–3,5 MW.

Dotychczas rozwijany przez Vestasa model najwiekszej turbiny miał moc 6,9 MW i średnicę łopat wirnika liczącą 162 metry. Teraz zostanie wprowadzona jeszcze większa turbina o mocy 7,2 MW i średnicy łopat wirnika 172 metry – model V172-7.2 MW.

Według informacji producenta zapewni on 12-procentowy wzrost rocznej produkcji energii (AEP) w porównaniu z modelem V162-6.2 MW w warunkach słabego wiatru. Nowa turbina ma być dostępna równolegle w wariantach mocy 7,2 MW, 6,8 MW i 6,5 MW. Firma przygotowała warianty do pracy w różnym klimacie, także w warunkach bardzo zimnych i gorących. 

REKLAMA

Zwiększanie mocy turbin ma w założeniu Vestasa pozwolić na skokowe zwiększenie skali operacji w lądowej energetyce wiatrowej. Poprzez rozwój swoich produktów modułowych firma chce wpłynąć na skalowalność działań całej branży. 

Łatwiejszy transport turbin wiatrowych 

Wprowadzana do oferty elektrownia V172-7.2 MW wykorzystywać będzie nową modułową architekturę gondoli firmy Vestas. Jest ona zbudowana z części o wymiarach odpowiadających standardom przemysłowym dla transportu drogowego, kolejowego i morskiego. Dzięki temu łatwiejszy ma być ich transport na etapie instalacji i w czasie eksploatacji.

Nowy model jest też krokiem w kierunku zbliżenia budowy lądowych i morskich platform firmy Vestas. Turbiny V172-7.2 MW oraz V162-7.2 MW mają taką samą modułową architekturę gondoli jak przygotowywana przez Duńczyków wielka morska turbina V236-15.0 MW.

Największa na świecie morska elektrownia wiatrowa

Jesienią zeszłego roku Vestas ogłosił, że w centrum technologii wiatrowych w Osterild zbuduje pierwszy egzemplarz turbiny przeznaczonej do pracy na morzu V236-15.0 MW o mocy 15 MW i średnicy łopat wirnika 236 metrów. To największa zapowiedziana jak dotąd morska elektrownia wiatrowa.

REKLAMA

W czwartym kwartale 2022 roku prototyp V236-15.0 MW ma wyprodukować pierwsze kilowatogodziny energii. Wolumen energii elektrycznej wytwarzanej w V236-15.0 MW w skali roku ma wynosić przeciętnie około 80 GWh.

Pierwsze zamówienie na wielkie turbiny V236-15.0 MW złożyła grupa EnBW – chce je zainstalować na morskiej farmie wiatrowej o mocy 900 MW w niemieckiej części Morza Północnego. Do seryjnej produkcji turbiny V236-15.0 MW powinny trafić w roku 2024. 

Do tej pory Vestas dostarczył do projektów realizowanych w 86 krajach elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 151 GW.

Ostatnio duńska firma musi jednak walczyć o utrzymanie rentowności na skutek wzrostu kosztów operacyjnych. Z tego powodu Vestas m.in. planuje zwolnienia. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.