Górnicy nie stracą pracy. Przejdą do sektora OZE

Górnicy nie stracą pracy. Przejdą do sektora OZE
fot. Jan Kopřiva/Unsplash

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zaangażowana jest w pilotażowy program przekwalifikowania osób odchodzących z branży wydobywczej. Pierwszy zespół przejdzie szkolenie umożliwiające podjęcie pracy przy instalacji i serwisowaniu turbin wiatrowych.

Szwedzki deweloper elektrowni wiatrowych OX2 oraz specjalizująca się w szkoleniach dla branży wiatrowej spółka Windhunter Academy przeszkolą pierwszy, ośmioosobowy zespół górników, którzy zdecydowali się odejść z branży wydobywczej. W pilotażowy program obu firm zaangażowana jest też Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK), która pokryje koszty ich udziału w projekcie.

Szkolenie trwa miesiąc i jest bezpłatne dla uczestników. Jego program opracowała firma Windhunter Academy i odpowiada on wszystkim standardom Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich.

REKLAMA

Absolwenci kursu będą mogli podjąć pracę przy instalacji i serwisowaniu turbin w Polsce i w innych krajach. Szczególnie że oprócz części technicznej przewidziany jest kurs języka angielskiego w stopniu podstawowym lub na poziomie specjalistycznym, a także spotkania z ekspertami – doświadczonymi technikami turbin wiatrowych.

Z kopalni na wiatraki 

Zainteresowanie szkoleniami jest duże. Górnicy dzwonią, zgłaszają się do udziału w programie, chcą podnosić swoje kwalifikacje, zdobywać nowe uprawnienia – mówi Tomasz Guzowski, dyrektor ds. rozwoju i zakupu projektów wiatrowych w OX2. Jak podkreśla, firmie zależy na pokazaniu, że z kopalń odchodzą świetni pracownicy, którzy mogą znaleźć swoje miejsce w rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.

REKLAMA

Program kursu obejmuje zajęcia z zakresu pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, pracy manualnej i pracy na morzu. Górnicy nauczą się także obsługi i serwisowania modułów hydraulicznych, elektrycznych i instalacyjnych oraz zdobędą uprawnienia elektryczne typu E i D. Przewidziane jest również szkolenie z pracy na podeście ruchomym wiszącym oraz z obsługi suwnicy.

Szkolenie jest szansą na pozostanie pracowników w branży energetycznej – mówi Janusz Smoliło, prezes zarządu SRK – Dzięki tej współpracy damy naszym pracownikom nie tylko możliwość odejścia z branży wydobywczej wraz z osłonami socjalnymi, ale także zaproponujemy pomysł na przyszłość, czyli pracę w perspektywicznym, ciągle rozwijającym się sektorze energetyki.

Organizatorzy programu zapewniają górnikom pakiet specjalistycznej wiedzy, jak również zakwaterowanie i wyżywienie podczas trwania szkolenia. Obecnie trwa rekrutacja drugiego zespołu. Chętni mogą wysłać zgłoszenie przez formularz na stronie Windhunter Academy, informacje udzielane są też w biurze SRK.

Obecnie program skierowany jest do osób, które chcą odejść z branży wydobywczej i korzystać z rządowego programu osłon socjalnych.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.