Rekordowe wyniki farm wiatrowych Polenergii

Rekordowe wyniki farm wiatrowych Polenergii
fot. Polenergia

Polenergia zanotowała w pierwszym kwartale br. poprawę wszystkich kluczowych wyników finansowych. Skorygowany zysk netto spółki wyniósł 115,5 mln zł i jest to wzrost o 237 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

Przychody Polenergii od stycznia do marca br. wyniosły 2,476 mld zł i były wyższe od zanotowanych w pierwszym kwartale 2021 roku o 1,839 mld zł (wzrost o 289 proc.). Grupa energetyczna podaje, że jest to efekt przede wszystkim wyższych przychodów w segmentach obrotu i sprzedaży (+1,792 mld zł) oraz lądowych farm wiatrowych (+39 mln zł).

W pierwszym kwartale 2022 roku Polenergia osiągnęła wynik skorygowanej EBITDA na poziomie 178,9 mln zł – o 103,2 mln zł więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Zysk netto z kolei wyniósł 109,6 mln zł, co jest wzrostem 75,4 mln zł względem pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku.

REKLAMA

Skorygowana marża EBITDA grupy z wyłączeniem działalności obrotu wzrosła w pierwszym kwartale 2022 roku o 9,8 p.p. – do 57,1 proc.

Wiatraki w formie

Na początku tego roku w naszym kraju były doskonałe warunki dla pracy farm wiatrowych. Duża siła wiatru, kiedy nad Polskę nadciągnął orkan Franklin, przyczyniła się do dobrych wyników Polenergii. Jak podaje spółka, 21 lutego br. generacja segmentu wiatrowego grupy osiągnęła moc 250 MW, co stanowi blisko 89 proc. całkowitej mocy farm wiatrowych Polenergii.

W całym pierwszym kwartale 2022 roku produkcja netto energii z lądowych farm wiatrowych spółki doszła do rekordowego jak dotąd poziomu 268,5 GWh. Był to wzrost o 55 proc. względem pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Także średnia produktywność netto farm wiatrowych daje Polenergii powody do zadowolenia. Podczas gdy wydajność całego sektora w Polsce w miesiącach od stycznia do marca br. wyniosła 41,7 proc., grupa energetyczna zanotowała wynik na poziomie 43,3 proc.

Najwyższą produktywność osiągnęła farma wiatrowa Mycielin – 51 proc. w pierwszym kwartale br. Na drugim miejscu znalazła się farma Gawłowice z wynikiem 47 proc. Dobrze radzi sobie także najnowsza inwestycja – farma wiatrowa Szymankowo, oddana w październiku ubiegłego roku – która uzyskała wydajność na poziomie 45 proc.

REKLAMA

W budowie projekty onshore o mocy 200 MW

Polenergia obecnie prowadzi cztery projekty farm wiatrowych o łącznej mocy 205 MW, które uzyskały wsparcie w ramach aukcji OZE. Na farmie Dębsk – o mocy 121 MW – zmontowano już wszystkie 55 turbin i trwają próby ich rozruchu. W Kostomłotach na farmie o mocy 27 MW również wszystkie 9 turbin jest gotowych do pracy i są one w fazie prób. Obie instalacje mają być zakończone w trzecim kwartale tego roku.

Farmy wiatrowe Piekło (13 MW) i Grabowo (44 MW) są w trakcie budowy. Ten etap potrwa do połowy przyszłego roku.

Trwają również prace nad morskimi projektami wiatrowymi MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III, które Polenergia realizuje wspólnie ze spółką Equinor – o łącznej mocy ponad 1,4 GW. W lutym wybrany został dostawca turbin dla tych inwestycji. Jest nim Siemens Gamesa, jeden z największych na świecie producentów elektrowni wiatrowych.

Fotowoltaika i pompy ciepła

Grupa Polenergia inwestuje także w projekty fotowoltaiczne i pompy ciepła. W pierwszym kwartale br. Polenergia Fotowoltaika zamontowała instalacje PV o łącznej mocy 22,9 MW, z kolei Polenergia Pompy Ciepła zainstalowała 97 pomp ciepła.

Postawione przez Polenergię farmy fotowoltaiczne Sulechów II i Sulechów III – o łącznej mocy 22 MW – czekają na pozwolenia; mają ruszyć jeszcze w maju. W końcowej fazie budowy jest również projekt farm PV Buk o łącznej mocy 6,4 MW. Zakończenie inwestycji zaplanowano na trzeci kwartał br.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.