ZE PAK przejmuje duży projekt wiatrowy na Pomorzu

ZE PAK przejmuje duży projekt wiatrowy na Pomorzu
fot. Vestas

PAK-Polska Czysta Energia przejmie 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Great Wind, do której należy projekt farmy wiatrowej w województwie pomorskim. Docelowa moc instalacji ma osiągnąć 72,6 MW.

PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE), spółka należąca do kontrolowanej przez Zygmunta Solorza grupy ZE PAK, przeznaczy na zakup i postawienie farmy wiatrowej w Człuchowie, w województwie pomorskim, około 725 mln zł.

Farma wiatrowa w Człuchowie składać się będzie z 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Warunki wietrzne w tym regionie mają pozwolić na roczną produkcję energii elektrycznej na poziomie 230 GWh.

REKLAMA

Projekt posiada już komplet pozwoleń administracyjnoprawnych umożliwiających rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych. Przewidywany termin uruchomienia farmy wiatrowej to najpóźniej trzeci kwartał 2024 roku.

Według informacji spółki dzięki zabezpieczonej mocy przyłączeniowej lokalizacja ma potencjał rozwoju dodatkowo farmy fotowoltaicznej o mocy przekraczającej 50 MWp.

Gwarancje finansowe

W celu sfinansowania przedsięwzięcia PAK-PCE planuje zawrzeć z Cyfrowym Polsatem umowę pożyczki opiewającą na maksymalnie 236,4 mln zł. Decyzja o udzieleniu pożyczki została zatwierdzona przez zarząd Cyfrowego Polsatu.

Dodatkowo Cyfrowy Polsat zdecydował o ustanowieniu poręczeń lub gwarancji – do wysokości 96 mln euro – dla duńskiego producenta elektrowni wiatrowych Vestas. Środki te mają zabezpieczyć wykonanie zobowiązań dotyczących dostawy i instalacji przez Vestas turbin V110 2,2 MW. W najbliższym czasie ma dojść do zawarcia umowy między inwestorem a Vestas na dostarczenie elektrowni wiatrowych. 

Według informacji ZE PAK projekt farmy wiatrowej Człuchów jest największą nabytą dotychczas przez PAK-PCE inwestycją, zwiększającą portfel planowanych mocy wiatrowych w projektach PAK-PCE do ponad 140 MW.

REKLAMA

Kierunek: OZE

Grupa ZE PAK weszła w obszar energetyki odnawialnej w 2021 roku, oddając do użytku największą farmę fotowoltaiczną w Polsce w wielkopolskiej gminie Brudzew (łączna moc 70 MW).

W ubiegłym roku spółka rozpoczęła także działalność w energetyce wiatrowej poprzez zakup dwóch projektów farm wiatrowych. Pierwszy to inwestycja na terenie gminy Kazimierz Biskupi, w pobliżu elektrowni Pątnów, która ma się składać z 7 turbin produkujących w skali roku około 60 GWh energii. Uruchomienie produkcji energii z FW Kazimierz Biskupi planowane jest na trzeci kwartał 2023 roku.  

Drugi z projektów wiatrowych przejętych w zeszłym roku przez ZE PAK to farma wiatrowa Miłosław w Wielkopolsce. Składać się będzie z 4 turbin, które wytworzą rocznie około 38 GWh energii elektrycznej. Przewidywany termin jej uruchomienia to trzeci kwartał 2023 roku.

W pierwszym kwartale br. ZE PAK poinformował o zakupie, za pośrednictwem PAK-Polska Czysta Energia, trzeciego projektu – farmy wiatrowej Przyrów w powiecie częstochowskim. Na inwestycję złoży się 14 turbin, które mają wytwarzać w skali roku 105,2 GWh energii elektrycznej. Przewidywany termin rozpoczęcia produkcji energii to najpóźniej trzeci kwartał 2024 roku.

Wkrótce PAK-Polska Czysta Energia ma być częścią Cyfrowego Polsatu, który w swojej nowej strategii zakłada inwestycje w nisko- i zeroemisyjne wytwarzanie energii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.