PGE przejęła farmy wiatrowe za 939 mln zł

PGE przejęła farmy wiatrowe za 939 mln zł
PGE

Polska Grupa Energetyczna sfinalizowała przejęcie trzech lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 84,2 MW, umacniając się na pozycji krajowego lidera w zakresie produkcji energii odnawialnej.

Farmy wiatrowe, które nabyła Grupa PGE, znajdują się w trzech województwach: kujawsko-pomorskim (FW Radzyń o mocy 36,9 MW), województwie łódzkim (FW Ścieki o mocy 22 MW) i wielkopolskim (FW Jóźwin o mocy 25,3 MW). W sumie to 32 turbiny o łącznej mocy 84,2 MW i średniej produkcji rocznej na poziomie 240 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu 120 tys. gospodarstw domowych, czyli pozwoliłoby pokryć zapotrzebowanie domów w mieście wielkości Lublina.

Farmy wiatrowe przejęte przez PGE posiadają długoterminowe umowy na zakup energii elektrycznej przez klientów zewnętrznych, które częściowo zabezpieczają wyprodukowane wolumeny nawet do 2030 roku. Do tego czasu będą one korzystać z systemu wsparcia w formie zielonych certyfikatów.

REKLAMA

PGE podkreśla, że nowe farmy wiatrowe charakteryzują się wysoką produktywnością. Liderem w tym zakresie ma być Farma Wiatrowa Radzyń, której wykorzystanie mocy netto na poziomie powyżej 3400 FLH (full load hours) zbliżone jest do wartości osiąganych przez morskie farmy wiatrowe.

Dodatkowo Farma Wiatrowa Ścieki zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie FW Skoczykłody nabytej przez PGE w 2020 roku, co – jak podkreśla PGE – pozwoli wygenerować dodatkowe synergie w ich obsłudze w ramach Grupy.

Wartość przejęcia spółki Collfield Investments posiadającej 100 proc. udziałów w spółkach celowych, do których należą przejmowane farmy wiatrowe, wyniosła około 939 mln zł. Wartość transakcji obejmuje również gotówkę w kwocie około 180 mln zł zgromadzoną na rachunkach Collfield i jej spółek zależnych.

REKLAMA

PGE coraz bliżej gigawata mocy w projektach wiatrowych

Dzięki przejęciu kolejnych farm wiatrowych Polska Grupa Energetyczna zwiększyła portfel aktywów wiatrowych o 12 proc. – do ponad 770 MW. W ten sposób PGE umocniła się na pozycji krajowego lidera, jeśli chodzi o posiadane moce w energetyce wiatrowej i ogółem energetyce odnawialnej.

Portfel lądowych farm wiatrowych Grupy PGE ma obecnie stanowić niemal 11 proc. zainstalowanych mocy w farmach wiatrowych w Polsce (według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowana farm wiatrowych na koniec 2021 roku wyniosła blisko 7117 MW).

Transakcja jest elementem strategii Grupy PGE zakładającej posiadanie do 2030 roku 1,7 GW mocy w lądowych farmach wiatrowych, co ma zostać osiągnięte przez rozwój własnych projektów i akwizycje.

Rosnący portfel farm wiatrowych w połączeniu z dobrymi warunkami wietrzności i wysokimi cenami energii sprawił, że segment OZE w grupie PGE w pierwszym kwartale tego roku wypracował rekordowy zysk EBITDA. Więcej na ten temat w artykule: Segment zielonej energii w PGE przegonił energetykę konwencjonalną.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.