Kampania pomiarowa – branża wiatrowa rozpoczyna nowe projekty
Wzrost zainteresowania pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych w Polsce jest zauważalny nie tylko w statystykach i badaniach, ale również w działaniach biznesowych. Prym wiedzie branża wiatrowa, która po 6 latach „zamrożenia” prężnie przygotowuje się do rozpoczęcia nowych projektów. Co warto zrobić już teraz, żeby nie zostać z tyłu?
Liberalizacja ustawy 10H otworzy drzwi wielu inwestorom, którzy byli zmuszeni do wycofania się z projektów na terenie Polski w 2016r. Obecna sytuacja znajduje odzwierciedlenie w ilości zapytań skierowanych do windhunter_service – lidera pomiarów wiatru w Polsce i na świecie – dotyczących możliwości przeprowadzenia kampanii pomiarowych. Liczba ta wzrosła dwukrotnie w porównaniu z pierwszą połową roku 2022. Jest to jasny sygnał z branży wiatrowej, że przygotowania do kolejnych instalacji na lądzie właśnie się rozpoczynają.
Dla firm obecnych na rynku wiatrowym od dłuższego czasu nie jest zaskoczeniem obecne poruszenie wśród inwestorów. Pomimo, że zmiany w tzw. „ustawie odległościowej” wciąż są procedowane, wielu doświadczonych przedsiębiorców już teraz rozpoczyna przygotowania do rozpoczęcia działań inwestycyjnych.
Jednym z kluczowym elementów trafności inwestycji jest wdrażanie projektu w optymalnym czasie i miejscu. W związku z tym rozpoczęcie kampanii pomiarowej, która jest wielowątkowym procesem trwającym od roku do dwóch lat, może znacznie skrócić czas oczekiwania na dopełnienie formalności po ewentualnym zaakceptowaniu zmian w przedmiotowej ustawie przez Parlament.
Przedstawienie wiarygodnych i udokumentowanych danych pomiarowych jest wymagane zarówno przez banki, które mają udzielić kredytu inwestycyjnego, jak i przez inne organizacje, pomagające w finansowaniu inwestycji. Wyniki kampanii pomiarowej stanowią podstawę projekcji zwrotu inwestycji w danej lokalizacji dla samego inwestora, a dla wyżej wspomnianych instytucji informację o starannie przygotowanym planie inwestycyjnym.
Co jest jednak najważniejsze, dane uzyskane z pomiarów pomogą jednoznacznie odpowiedzieć na najważniejsze pytanie stawiane przed wdrożeniem projektu: czy wybrana przez nas lokalizacja będzie odpowiednia dla przyszłej farmy wiatrowej.
– Ożywienie rynku wiatrowego w Polsce odczuwalne było już podczas rekordowej pod względem liczby uczestników Konferencji PSEW 2022 w Serocku. Spodziewamy się znacznie większej fali zapytań o przeprowadzenie pomiarów po ostatecznym wydaniu pozytywnej decyzji przez polskich ustawodawców. Co prawda jest jeszcze grono firm, które nadal wstrzymują się z rozpoczęciem inwestycji do momentu oficjalnego zatwierdzenia wyczekiwanych zmian, ale z dnia na dzień jest ich coraz mniej – komentuje Piotr Madera, Key Account Manager w windhunter_service.
artykuł sponsorowany