Nordex musi wymienić elektrownie wiatrowe po serii awarii

Nordex musi wymienić elektrownie wiatrowe po serii awarii
fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0/Adl252

Producent turbin wiatrowych musi zdemontować swoje turbiny i rozebrać betonowe wieże na farmie wiatrowej Jüchen A 44n w Nadrenii Północnej-Westfalii. Powodem są ujawnione wady konstrukcyjne wież.

Farma wiatrowa Jüchen A 44n koło Düsseldorfu składa się z sześciu 238-metrowych turbin wiatrowych o wysokości piasty wynoszącej 164 metry. Dostarczyła je niemiecka firma Nordex.

W sierpniu zeszłego roku jedna z turbin (turbina nr 4) została wyłączona, ponieważ stwierdzono uszkodzenie wieży. Niewiele później w ramach działań zapobiegawczych wyłączone zostały też pozostałe turbiny, ogrodzono teren i wprowadzono stały monitoring farmy wiatrowej. Stało się to po tym, jak w Haltern w Zagłębiu Ruhry zawaliła się identyczna konstrukcja – złamała się tam wieża 238-metrowego wiatraka, pozostał tylko około 40-metrowy kikut.

REKLAMA

Wymiana konstrukcji

Nordex oraz partnerzy projektu – spółka RWE, miasto Jüchen i  dostawca energii NEW – porozumieli się teraz w sprawie wymiany elektrowni wiatrowych.

Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem. Zdobyliśmy już wstępne doświadczenie w demontażu identycznych turbin w innych landach niemieckich – powiedział Karsten Brüggemann, dyrektor zarządzający Nordex Germany GmbH.

Nowa farma wiatrowa Jüchen A 44n, która zostanie postawiona po rozbiórce obecnej konstrukcji, ma osiągnąć moc 27 MW i po pełnym uruchomieniu generować ilość zielonej energii elektrycznej pokrywającą średnie zapotrzebowanie ponad 26 tys. gospodarstw domowych. Podłączenie jej do sieci zaplanowano na 2023 rok.

Współpraca przy demontażu

REKLAMA

Nordex opracował koncepcję demontażu farmy wiatrowej Jüchen A 44n przy wsparciu RWE, Jüchen i NEW. RWE pomaga w zabezpieczeniu turbin wiatrowych i zapewnia potrzebny personel, maszyny i materiały.

Rozbiórka farmy miała się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu – od ustabilizowania pięciu z sześciu betonowych wież od zewnątrz za pomocą stalowych kołnierzy. Kolejnym krokiem będzie bezpieczny demontaż łopat, piasty, gondoli i stalowych wież turbin, które mają być w miarę możliwości ponownie wykorzystane na nowej farmie wiatrowej.

Następnie przeprowadzone zostanie kontrolowane wysadzenie w powietrze betonowych wież.

Osobny plan demontażu ma objąć turbinę nr 4 ze względu na specyficzny układ uszkodzeń.

Prace rozbiórkowe potrwać mają kilka najbliższych miesięcy. Przyczyna awarii nie została jeszcze wyraźnie stwierdzona. Nordex utrzymuje, że ekspertyzy wciąż trwają.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.